Szwedzcy naukowcy: wkrótce dostępne będzie lekarstwo na słuch

Fot.: Fot.: imageafter.com<br>
Zdaniem naukowców z Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie, w niedalekiej stosunkowo przyszłości opracowany zostanie lek chroniący przed osłabieniem słuchu.

Możliwość taką stwarza dokonane przez nich odkrycie, iż jeden z receptorów nazwany "betareceptorem" hormonu o nazwie estrogen ma wpływ na stan słuchu.

Estrogen będący głównie płciowym hormonem żeńskim występuje też, w mniejszej liczbie, w organizmach męskich. Tak więc oddziaływuje on na stan słuchu u obu płci, co potwierdzają eksperymenty z myszami. Osobniki pozbawione "betareceptorów" słyszały dużo gorzej niż posiadające je.

W czasie badań okazało się też, że dzięki stosowaniu różnych substancji chemicznych można aktywizować hormony bez tych receptorów i dzięki temu słuch doświadczalnych zwierząt poprawiał się.

Zdaniem kierującej badaniami prof. Barbary Canlon z Instytutu Karolinskiego, istnieje duże prawdopodobieństwo stworzenia medykamentu poprawiającego słuch.

"Posiadamy wszystko co jest potrzebne. Lekarstwo aktywizujące receptory estrogenu już dzisiaj istnieje i jest kliniczne sprawdzone. Jest jednak sprawdzone w zwierzęcym systemie słuchu. Dlatego musimy nadal prowadzić badania, głownie by stwierdzić czy środek ten będzie zapobiegał też osłabianiu się słuchu w miarę starzenia się człowieka" - powiedziała profesor.
PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Dlaczego grypa najczęściej atakuje zimą? Dlaczego grypa najczęściej atakuje zimą? Dzięki amerykańskim naukowcom wiemy dlaczego wirus grypy nie ginie na mrozie....
Powstrzymać ListerięPowstrzymać ListerięPodczas infekcji bakterie szczepu Listeria monocytogenes rozprzestrzeniają się między komórkami...

Pasaż zakupowy

Izabela Miko. Biorę odpowiedzialność za to co kupuje i co wyrzucam bo w przyrodzie nic nie ginie

Zobacz także