ŻMIJA. ZWIERZĘTA POLSKA - ŻMIJA GAD. ŻMIJE W POLSCE.

Fot.: żmija zygzakowata - dwie odmiany barwne (Wikipedia, GNU) Fot.: żmija zygzakowata - dwie odmiany barwne (Wikipedia, GNU)
Oślizgłe, mściwe a do tego śmiertelnie jadowite– to pierwsze skojarzenia ze żmiją u osób które nawet nie widziały tego zwierzęcia. A przecież  to ważny gatunek dla ekosystemu, wykorzystywany od lat w medycynie.

Negatywny wizerunek

Mało jest zwierząt tak powszechnie nie lubianych jak węże, a żmijom od lat przypisuje się wszystkie najgorsze cechy. Negatywny stosunek mieszkańców zachodu do węży w dużej mierze ukształtowała biblia, gdzie wąż był jednym z wcieleń szatana.  Ale nie tylko – ukąszenia niewielkich przecież zwierząt, które skutkowały długotrwałym cierpieniem były niezrozumiałe dla wielu ludzi. Skutki działania jadu przypisywano ingerencji złych duchów czy wręcz demonów. Do tego zwyczaje żmij w klimacie umiarkowanym – które hibernowały w podziemnych kryjówkach, by nagle pojawiać się wiosną, tworząc kłębowiska w czasie godów. Wszystko to było mroczne, tajemnicze i kojarzone rzecz jasna z nieczystymi mocami. Stąd już tylko krok do umieszczenia żmij w bajkach ludowych, rzecz jasna zawsze w negatywnym świetle.  Słynna stała się bajka o chłopie który znalazł zamarzniętą żmiję i chcąc ogrzać zwierzę schował je za pazuchą. Gdy tylko żmija odżyła, ukąsiła swojego wybawiciela, za co ten rozszarpał ja na kawałki. A zatem mamy żmiję jako symbol niewdzięczności czy wręcz podłości oraz jej zabicie jako zwycięstwo nad złem. 

Wkrótce żmija trafiła też do przysłów: „hodować żmiję na własnej piersi” czy też „trzymać żmiję - nieszczęścia oczekiwać” to te najbardziej znane. Mamy wreszcie żmiję która była narzędziem samobójstwa Kleopatry. Jak wszystkie węże, żmija ma rozdwojony język - a to budziło z kolei skojarzenia z dwulicowością i kłamstwem.  Nic więc dziwnego że mówi się : „pochlebstwo to żmija w bukiecie”. Rzecz jasna żmija trafiła też do potocznego języka, Powiedzieć komuś: „ty żmijo” to przecież obelga.

Galeria zdjęć

Fot.: żmija zygzakowata - dwie odmiany barwne (Wikipedia, GNU)Fot.: żmija zygzakowata (wikipedia, CC)Fot.: żmija gabońska (Michał Kaczorowski, boaedon.pl)
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy