Zwierzę w domu, to mniej mięsa w diecie
Zwierzę w domu, mniej mięsa w diecie
Dzieci, które wychowywały się w domu, w którym były zwierzęta częściej unikają mięsa w dorosłym życiu – wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma „Live Science”.
Cenny kokon jedwabnika
Cenny kokon jedwabnika
Przez tysiące lat Zachód kupował jedwab na Wschodzie, płacąc wysoką cenę, a i dzisiaj pod względem wagowym jest on tkaniną najcenniejszą.
Zwierzęta wyziewów hydrotermalnych
W roku 1977 batyskaf badawczy „Alvin” nieoczekiwanie natknął się, by użyć słów biologa morza Jamesa Childressa, na „oazę ciasno stłoczonego życia zwierzęcego” 2600 metrów pod powierzchnią Pacyfiku, około 500 kilometrów na północny wschód od wysp Galapagos.
Łodzik – starożytny żeglarz
Łodzik – starożytny żeglarz
Rodowód łodzika (Nautilus) sięga 500 milionów lat. Ich krewniacy – ośmiornice i kałamarnice – mają podobną przeszłość. Łodziki, jak i latimeria – ryba należąca do grupy uważanej za wymarłą przed dziesiątkami milionów lat – są również życiowymi skamieniałościami, które przetrwały do dzisiaj, ...
Jak naukowcy wykrywają źródła kwaśnych deszczy?
Jak naukowcy wykrywają źródła kwaśnych deszczy?
Ulewa, która dotknęła szkockie miasteczko Pitlochry 10 kwietnia 1974 roku, pobiła wszelkie światowe rekordy, jednak nie pod względem obfitości, lecz kwasowości. Deszcz, który spadł tam owego dnia, był prawie tak kwaśny, jak sok z cytryny.
Niedźwiedź wybudził się z zimowego snu
Niedźwiedź wybudził się z zimowego snu
Wysokie temperatury i odwilż sprawiły, że ze snu wybudził się niedźwiedź brunatny. W poniedziałek, 25 grudnia pod przełęczą Brona w masywie Babiej Góry goprowiec Maciej Moskwa sfotografował odcisk łapy drapieżnika – poinformował przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.
Szympansy mądrzejsze od studentów?
Szympansy mądrzejsze od studentów?
Nadal nie doceniamy zdolności intelektualnych szympansów. A okazuje się, że najbliżsi ewolucyjni kuzyni człowieka przejawiają pewne matematyczne zdolności – potrafią porządkować liczby od 0 do 19 we właściwej kolejności. Studenci z tym zadaniem radzili sobie dużo gorzej od małp.
Nietoperze są całe porośnięte czujnikami
Jakie są tajemnice nietoperzowego lotu?
Mikroskopijne włoski, na skrzydłach nietoperza wydają się być złożonymi czujnikami, rejestrującymi prędkość przepływu powietrza – informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Science".
Wirtualny rejs Wisłą
Wirtualny rejs Wisłą
Dzięki inicjatywie Fundacji WWF Polska, korzystając z funkcji Street View można odbyć wirtualny rejs Wisłą na Mapach Google. Wisła jako jedna z ostatnich wielkich rzek europejskich, zachowała jeszcze wiele cech naturalnej rzeki. Dlatego zespół Fundacji WWF, za pomocą specjalnego urządzenia ...
Zwierzęta dużym wsparciem dla osób z problemami psychicznymi
Zwierzęta dużym wsparciem dla osób z problemami psychicznymi
Dlaczego zwierzęta domowe są dla osób z poważnymi problemami psychicznymi niezwykle istotną częścią życia? Zapewniają bezwarunkowe wsparcie, ulgę w cierpieniu i powód do dalszego funkcjonowania – informuje czasopismo „BMC Psychiatry”.

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż