„Bezłzawa” i odchudzająca super-cebula!

fot. mjtmail (tiggy)/Flickr CC fot. mjtmail (tiggy)/Flickr CC

Odchudzająca cebula, która nie powoduje łez i chroni układ krążenia? Taką oto hybrydę stworzyli badacze z Nowej Zelandii.


Dlaczego zdarza nam się płakać nad cebulą? Po przekrojeniu cebuli uwalniamy z niej substancje, które tworzą lotny związek chemiczny zawierający siarkę – S-tlenek tiopropanalu. Gdy ten, po wymieszaniu z powietrzem, dotrze do oczu i rozpuści się w płynie łzowym, powstaje m.in. kwas siarkowy, który powoduje m. in. podrażnienia spojówki.

Badacze z Nowej Zelandii postanowili zastąpić składnik zawierający siarkę, podobnym związkiem występującym w czosnku, który jednak nie powoduje łzawienia i pieczenia.

Jak pokazały wstępne badania, cebula nie tylko nie powoduje łez, ale jej zdrowotne działanie można porównać do czosnku. Substancje zawarte w super-cebuli skutecznie hamują tworzenie się zakrzepów krwi. Poza tym nowa cebula, podobnie jak czosnek poprawia trawienie, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

A co poza tym? Poza wyżej wymienionymi modyfikacjami super-cebula niewiele różni się od swojego pierwowzoru – nadal jest idealnym remedium przy przeziębieniu i uchroni nas przed infekcjami wirusowymi, grypą, czy różnego rodzaju kaszlem.
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowy

Pasaż zakupowy