„Bezłzawa” i odchudzająca super-cebula!

tooltip
fot. mjtmail (tiggy)/Flickr CC
Czy jesteś meteoropatą?
Tak – pogoda wpływa na moje zdrowie
Nie – moje samopoczucie nie zależy do pogody
Nie wiem
Głosuj

Odchudzająca cebula, która nie powoduje łez i chroni układ krążenia? Taką oto hybrydę stworzyli badacze z Nowej Zelandii – donosi czasopismo „Journal of Agricultural and Food Chemistry”


Dlaczego zdarza nam się płakać nad cebulą? Po przekrojeniu cebuli uwalniamy z niej substancje, które tworzą lotny związek chemiczny zawierający siarkę – S-tlenek tiopropanalu. Gdy ten, po wymieszaniu z powietrzem, dotrze do oczu i rozpuści się w płynie łzowym, powstaje m.in. kwas siarkowy, który powoduje m. in. podrażnienia spojówki.

Badacze z Nowej Zelandii postanowili zastąpić składnik zawierający siarkę, podobnym związkiem występującym w czosnku, który jednak nie powoduje łzawienia i pieczenia.

Jak pokazały wstępne badania, cebula nie tylko nie powoduje łez, ale jej zdrowotne działanie można porównać do czosnku. Substancje zawarte w super-cebuli skutecznie hamują tworzenie się zakrzepów krwi. Poza tym nowa cebula, podobnie jak czosnek poprawia trawienie, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

A co poza tym? Poza wyżej wymienionymi modyfikacjami super-cebula niewiele różni się od swojego pierwowzoru – nadal jest idealnym remedium przy przeziębieniu i uchroni nas przed infekcjami wirusowymi, grypą, czy różnego rodzaju kaszlem.
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Zmiany klimatu: Zamiast ziemniaka będzie kukurydza i sorgoZmiany klimatu: Zamiast ziemniaka będzie kukurydza i sorgoZamiast ziemniaka i żyta będziemy uprawiać kukurydzę i sorgo.  Trzeba się będzie na nowo...
Natura hojnie obdarzyła żukaNatura hojnie obdarzyła żukaŻuki gnojaki zostały potraktowane przez naturę z ogromną sprawiedliwością: te samce, które mają...

Pasaż zakupowy