Czy polskie miasta zejdą pod ziemię?

Czwartek 09.02.2017
Freeimages.com/Griszka Niewiadomski Freeimages.com/Griszka Niewiadomski

Miasta intensywnie się rozwijają. Szybki wzrost liczby ludności świata i jego urbanizacją, sprawiają, że w miastach coraz częściej pojawiają się problemy z komunikacją, parkowaniem, magazynowaniem, gospodarką odpadami. Czy przeniesienie miast pod ziemię rozwiąże te problemy?„Problemy transportu, dostarczanie wody, żywności, energii towarów, codzienne magazynowanie, magazynowanie odpadów itd. (…) Nie rozwiążemy tych problemów, jeśli nie wejdziemy w podziemia” – uważa specjalista geoinżynierii prof. Antoni Tajduś, który odebrał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej.

Przypomniał, że już pierwotny człowiek mieszkał w jaskiniach, a budowle podziemne powstawały w starożytności. Do najstarszych tuneli podziemnych należą te dostarczające wodę do Jerozolimy zbudowane za panowania królów Dawida i Salomona.

W Polsce podziemia budowano w średniowieczu najczęściej w celach obronnych, ale też np. magazynowych – podkreślił Tajduś. Odkrywano je często przy katastrofach budowlanych, kiedy zawaliły się naziemne konstrukcje w starych, zabytkowych dzielnicach miast Polski. Okazywało się wtedy, że pod zabytkami znajduje się wiele nierozpoznanych wyrobisk podziemnych wykonanych kilkaset lat temu.
 
Według prof. Tajdusia, dzięki pracy m.in. naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dotychczas odkryto i zabezpieczono podziemia 18 miast w Polsce, w ośmiu z nich – m.in. Jarosławiu, Sandomierzu, Opatowie, Lublinie – powstały podziemne trasy turystyczne.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy