Hyperion - łazik marsjański od białostockich studentów

Czwartek 18.04.2013
Powierzchnia Marsa, źródło: NASA Powierzchnia Marsa, źródło: NASA

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka przyznała 366 000 zł Wydziałowi Mechanicznemu Politechniki Białostockiej na realizację projektu „Projekt robota mobilnego (łazika marsjańskiego) na zawody University Rover Challenge 2013 i 2014”.W pracowni Wydziału Mechanicznego powstaje robot Hyperion, który w maju tego roku stanie w szranki z łazikami 13 drużyn studenckich, w zawodach organizowanych w bazie marsjańskiej na pustyni na pustyni w stanie Utah (USA).

Już raz studenci z Białegostoku odnieśli sukces – w  2011 roku reprezentanci Politechniki Białostockiej z łazikiem Magma2 wygrali zawody.

Teraz jest szansa na powtórzenie tego sukcesu.

Konstruowany przez studentów robot nosi nazwę Hyperion. Od Magmy różni go praktycznie wszystko: Hyperion będzie zbudowany z aluminium, a nie jak poprzednie łaziki z poliwęglanów. Łazik wyposażony będzie również w kamery, system GPS i specjalne ramię manipulatora.

Zawody URC odbywają się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Society. Przez 3 dni zautomatyzowane łaziki będą musiały wykonywać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie.
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy