Hyperion - łazik marsjański od białostockich studentów

tooltip
Powierzchnia Marsa, źródło: NASA
Czy Polska powinna być krajem wolnym od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka przyznała 366 000 zł Wydziałowi Mechanicznemu Politechniki Białostockiej na realizację projektu „Projekt robota mobilnego (łazika marsjańskiego) na zawody University Rover Challenge 2013 i 2014”.W pracowni Wydziału Mechanicznego powstaje robot Hyperion, który w maju tego roku stanie w szranki z łazikami 13 drużyn studenckich, w zawodach organizowanych w bazie marsjańskiej na pustyni na pustyni w stanie Utah (USA).

Już raz studenci z Białegostoku odnieśli sukces – w  2011 roku reprezentanci Politechniki Białostockiej z łazikiem Magma2 wygrali zawody.

Teraz jest szansa na powtórzenie tego sukcesu.

Konstruowany przez studentów robot nosi nazwę Hyperion. Od Magmy różni go praktycznie wszystko: Hyperion będzie zbudowany z aluminium, a nie jak poprzednie łaziki z poliwęglanów. Łazik wyposażony będzie również w kamery, system GPS i specjalne ramię manipulatora.

Zawody URC odbywają się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah, w pobliżu symulowanej bazy marsjańskiej Mars Society. Przez 3 dni zautomatyzowane łaziki będą musiały wykonywać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie.
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Język ciała – przejawy komunikacji pozawerbalnej w życiu człowiekaJęzyk ciała – przejawy komunikacji pozawerbalnej w życiu człowiekaZnamy je i wykonujemy prawie wszyscy. Są obecne w kościelnej liturgii, w teatrze, w niektórych...
Samice chrząszczy prowadzą rozwiązłe życieSamice chrząszczy prowadzą rozwiązłe życieJak wyglądają zachowania rozrodcze chrząszczy? Okazuje się, że samice tych owadów czerpią nie...

Pasaż zakupowy

Izabela Miko. Biorę odpowiedzialność za to co kupuje i co wyrzucam bo w przyrodzie nic nie ginie