Jak pomóc zwierzętom przetrwać upalne dni? | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze Jak pomóc zwierzętom przetrwać upalne dni?

Jak pomóc zwierzętom przetrwać upalne dni?

Wysokie temperatury dają się we znaki również naszym psom i kotom. Może nawet bardziej niż nam, bo zwierzęta nie mogą pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmów poprzez pocenie się. Najbardziej zagrożone przegrzaniem są osobniki o gęstych futrach oraz o spłaszczonych pyskach. Natomiast przedstawiciele ras bezwłosych narażone są na poparzenia słoneczne.

fot. shutterstock

fot. shutterstock
Spis treści

Dostęp do wody

W jaki sposób możemy pomóc naszym psom i kotom przetrwać upały? Najważniejszą sprawą jest dostarczanie im odpowiedniej ilości świeżej wody. Miskę najlepiej postawić w miejscu zacienionym i chłodnym, by woda nie nagrzewała się za bardzo.

W miarę możliwości postarajmy się kilka razy dziennie wymieniać wodę na nową i chłodną, ale nie zimną, co mogłoby się skończyć przeziębieniem się naszego zwierzaka.

Butelkę z wodą powinniśmy mieć również podczas dłuższych spacerów z psem. W sklepach zoologicznych pojawiły się ostatnio niezwykle poręczne miseczki, które nakłada się na plastikowe butelki w miejsce nakrętki. Dzięki nim podawanie zwierzakowi wody jest znacznie ułatwione.

Unikajmy słońca

W upalne dni postarajmy się, by nasz pupil jak najkrócej przebywał na słońcu. Na długie spacery z psem wybierajmy się albo wcześnie rano, albo późnym wieczorem. W południe spacery ograniczamy do kilku minut.


Zwierzętom przebywającym cały czas na dworze koniecznie musimy zapewnić chłodne miejsce, w którym mogą schronić się podczas najgorętszych godzin dnia. Może być to buda, pod warunkiem jednak, że ustawimy ją w cieniu, na przykład pod dużym, rozłożystym drzewem.

W domu zaś naszym psom i kotom udostępnijmy najchłodniejsze pomieszczenia. Są nimi pokoje i kuchnie, których okna wychodzą na wschód i północ oraz łazienki.

Odpowiednio dobierajmy kagańce

Psy pozbywają się nadmiaru ciepła z organizmu dysząc. Kupując kaganiec, koniecznie wybierzmy więc taki, w którym nasz pupil będzie mógł otworzyć szeroko pysk i ziajać. Zbyt ciasny kaganiec może przyczynić się nawet do jego śmierci z przegrzania.

Nagrzany samochód − zabójcza pułapka

Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy psa lub kota w samochodzie, nawet na krótko. Podczas upałów już po 40 minutach od zaparkowania powietrze wewnątrz auta nagrzewa się do 60 st. C. Taka temperatura jest dla naszych pupili zabójcza!

Ekologia.pl poleca
Niewielki wstęgor wyrzucony na brzeg
Ciekawostki i zagadki przyrodnicze
Sfilmowano króla śledzi

Udar cieplny

Przegrzanie organizmu zwierzęcia często kończy się udarem cieplnym, którego objawami są: gwałtowne ziajanie i ślinotok, pobudzenie, osłabienie, utrata przytomności, płytki i nieregularny oddech, szybki i słabo wyczuwalny puls, suche wargi, ciemny kolor dziąseł i języka, biegunka, wymioty, bardzo wysoka temperatura ciało, nawet do 42°C, drgawki, oparzenia skóry u ras bezwłosych.

W przypadku udaru powinniśmy jak najszybciej przenieść zwierzę w chłodne miejsce i owinąć go mokrymi, zimnymi ręcznikami, by obniżyć temperaturę ciała. Jeśli będzie wstanie pić, podajemy mu chłodną wodę. Następnie nie zwlekając powinniśmy zawieźć pupila do lekarza weterynarii.

Ekologia.pl (Jacek P. Narożniak)
4.9/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo przydatny i cenny artykuł, szczególnie cenny na Portalu o profilu ekologicznym.

Jeszcze klimatyzator przenośny można kupić. W sklepie Mateko są niedrogie a pełnią tez funkcję wentylacji co przy upale przyda sie na pewno. Zwierzętom będzie lżej gdy w domu będzie chłodniej. Wentylator im nie pomoże