Kiedy i skąd przylatuje do Polski jemiołuszka? Czym odżywia się jemiołuszka?

Wtorek 05.11.2013Jerzy Wysokiński
tooltip
Jemiołuszki na jarzębinie, fot.Adam Grzegolec
Jaką wybierzesz choinkę?
Naturalną
Sztuczną
W donicy
Głosuj

Pojawia się u nas w listopadzie a odlatuje w marcu lub kwietniu. Coraz częściej podczas jesiennych spacerów można obserwować stadka jemiołuszek. Często się zdarza, że jeszcze przed ich zobaczeniem udaje się usłyszeć charakterystyczny głos zdradzający miejsce obecności skrzydlatej gromadki jemiołuszek.Jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że uważane za krajowe gatunki ptaków, wyprowadzają lęgi w Polsce, ale na niesprzyjający okres zimy przenoszą się w cieplejsze rejony. Są jednak wyjątki. Na okres chłodów przylatują do nas gatunki, które traktują Polskę jako swoisty ciepły kraj w którym można dogodnie przezimować. Szczególnie dostrzegalny jest przylot jemiołuszki zwyczajnej. Najczęściej odbywa się to w listopadzie (rzadziej w końcu października). Na drzewach pojawiają się, liczące kilkadziesiąt osobników, stada ptaków. Są niewielkie – ich ciało ma długość nieco ponad 20 cm (6 cm z ogonkiem), a skrzydła mają rozpiętość 35 cm, rozmiarowo przypominają szpaki.

Wierzchołki lotek ramieniowych są jaskrawoczerwone – wyglądają, jak pokryte lakiem lub błyszczącym plastikiem. Udowodniono, że im samiec jemiołuszki jest starszy, tym ma więcej czerwonych zakończeń na skrzydłach.

skrzydło jemiołuszki, fot. Amphis/Wikipedia

Upierzenie jemiołuszek jest dosyć obfite, co ułatwia życie w niskich temperaturach. W ogólnym tonie barw dominuje kolor brązowo-szary. Z daleka zauważalne jest biało-czerwone lusterko na skrzydłach i czarno-żółty poziomy pas na końcu ogona. Spód ogona jest czerwonobrązowy. Przez oko biegnie czarna pręga, czarny jest również „śliniak” pod krótkim, grubym dziobem. Na szczycie głowy znajduje się wyraźny trójkątny czub z szarobrązowych piór, będący jakby przedłużeniem czoła. Zarówno samce, jaki i samice są bardzo podobnie ubarwione.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Bakterie, które żywią się kofeiną Bakterie, które żywią się kofeiną Odkryty przez Ryana Summersa, doktoranta z University of Iowa gatunek bakterii wykorzystuje...
Renifery sapią by się ochłodzićRenifery sapią by się ochłodzićDzięki energicznemu sapaniu renifery nie przegrzewają się, w trakcie energicznego i szybkiego...

Pasaż zakupowy

GMO na sklepowych półkach. W jakich produktach występuje GMO?
[X] Zamknij