Naukowcy odkryli w ludzkim ciele nowy organ

Czwartek 05.01.2017
Tak wygląda krezka. Źródło: The Lancet Gastroenterology & Hepatology Tak wygląda krezka. Źródło: The Lancet Gastroenterology & Hepatology

Dzięki odkryciu naukowców z Irlandii zyskaliśmy całkiem nowy organ. Do 78 narządów, które tworzą ludzkie ciało, możemy dodać jeszcze jeden – krezkę.


Krezka (mesenterium) nie jest niczym nowym. Jeden z najwcześniejszych opisów krezki został wykonany przez Leonarda da Vinci. W ciągu ostatniego stulecia, lekarze, którzy studiowali krezkę zakładali, że jest to rozdrobniona struktura wykonana z oddzielnych części. W 2012 roku J. Calvin Coffey z Universitetu Limerick i jego współpracownicy wykazali, że narząd ten w rzeczywistości jest ciągłą strukturą. W ciągu ostatnich czterech lat badacze zebrali więcej dowodów, dzięki którym krezkę można sklasyfikować, jako odrębny organ.

„Anatomiczny opis, który ujrzał światło dzienne ponad 100 lat temu jest błędny. Organ ten nie jest fragmentaryczny. Jest to po prostu jedna ciągła struktura” – przekonuje J. Calvin Coffey z Universitetu Limerick.

Pozostaje pytanie – co to jest ta krezka i do czego służy? Jest to podwójny fałd otrzewnej – wyściółki jamy brzusznej – połączony za pomocą jelita do ściany naszego brzucha. Jaką rolę pełni? Stabilizującą – przytwierdza nasze wnętrzności do ścian jamy brzusznej. 

„Bez tego narządu nie możemy żyć.” – powiedział dr J. Calvin Coffey. „Nie ma żadnych zgłoszonych przypadków Homo sapiens, który żyłby bez krezki."

Oznacza to, że studenci medycyny i naukowcy będą teraz badać, jaką rolę – jeśli w ogóle – krezka odgrywa w naszym organizmie. Zrozumienie tego, może przyczynić się do odkrycia nowych metod leczenia chorób układu pokarmowego. 

Badania zostały opublikowane w „The Lancet Gastroenterology & Hepatology”
Źródło: 
http://blogs.discovermagazine.com/d-brief/2017/01/03/the-mesentery-organ-human/
http://www.thelancet.com/journals/langas/article/PIIS2468-1253(16)30026-7/fulltext
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy