Piskorz (Misgurnus fossilis) - zapomniana ryba

Czwartek 25.04.2013Jerzy Wysokiński
tooltip
Piskorz (Misgurnus fossilis), fot. Tiit Hunt
Czy Polska powinna być krajem wolnym od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
Piskorz (Misgurnus fossilis) to słodkowodna ryba z rodziny piskorzowatych. Do połowy ubiegłego wieku była to jedna z najpopularniejszych ryb w Polsce, którą można było spotkać w prawie każdym zbiorniku wodnym (np. rowach, mokradłach czy w przydrożnych sadzawkach). Piskorz szczególnie upodobał sobie rzeki wschodniej Polski i tam też występował najliczniej. Jak jest teraz?

Zasięg występowania piskorza obejmuje obszar od wód Loary w zachodniej Europie aż po Wołgę na wschodzie kontynentu; od północy ograniczony jest przez rzekę Newę, a na południu granicą są Alpy. Ryba nie występuje w wodach Półwyspu Pirenejskiego, Anglii, Półwyspu Skandynawskiego, ani rzekach zlewni Morza Śródziemnego i akwenów przyległych. Brak go na Półwyspie Krymskim.

W Polsce populacja piskorza wykazuje tendencje spadkowe. Wprawdzie zasila wszystkie rzeki nizinne, ale nie tak licznie, jak niegdyś.Najczęściej spotyka się go w wodach Bugu i Narwi. Zamieszkuje wody stojące i wolno płynące, a także płytkie zanikające jeziora, drobne muliste zbiorniki, starorzecza, kanały, a nawet rowy melioracyjne. Naturalnymi siedliskami piskorza są również stawy hodowlane, w których mają zagwarantowane dobre warunki bytowe. Chętnie wybiera również niewielkie cieki o piaszczystych dnach a nawet zasiedla cieśnie między brzegami a umacniającą faszyną uregulowanych kanałów. Piskorz preferuje siedliska mało dostępne dla innych ryb. Żyje w strefie przydennej. Kiedy czuje zagrożenie, zagrzebuje się w mule. Zresztą ukrywają się na dnie przez większość dnia, by z nastaniem ciemności ruszyć na łowy. Dlatego są tak trudne w obserwacji. Żywią się małymi bezkręgowcami, przydennymi larwami, skorupiakami, mięczakami i drobnymi szczątkami organicznymi. Piskorze wykrywają pożywienie za pomocą receptorów, znajdujących się  na tzw. wąsikach umieszczonych w okolicy warg.

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Coraz więcej chronionych zwierząt w PolsceCoraz więcej chronionych zwierząt w PolsceW Polsce rośnie liczba zwierząt chronionych – wynika z danych GUS. W ciągu 10 lat ponad...
Samice chrząszczy prowadzą rozwiązłe życieSamice chrząszczy prowadzą rozwiązłe życieJak wyglądają zachowania rozrodcze chrząszczy? Okazuje się, że samice tych owadów czerpią nie...

Pasaż zakupowy

Kosmetyki z ludzkich płodów. Sprawa firmy Neocutis oraz ludzki kolagen z Chin