Pokaż gniazdo, a powiem ci, kim jesteś

Sobota 14.04.2012
Kania czarna Kania czarna
Fot. Thomas Kraft, CC/Wikipedia

Sposób, w jaki niektóre ptaki drapieżne ozdabiają swoje gniazda, wiele mówi na temat ich witalności i jakości zajmowanego przez nie terytorium. Potencjalnym intruzom sygnalizuje zaś, komu wchodzą w drogę – wynika z badań, opisanych w „Scence”.W populacjach czarnych kań osobniki, które zdobią gniazda największymi ilościami białego plastiku mają również najwięcej młodych, utrzymują najlepsze terytoria i najskuteczniej zwalczają intruzów – zauważyli badacze.

Czarne kanie są terytorialnymi, drapieżnymi ptakami spokrewnionymi m.in. z jastrzębiami. Z gniazdami tych ptaków, żyjących w Parku Narodowym Doniana w południowo zachodniej Hiszpanii, eksperymentował biolog z Consejo Superior de Investigaciones Cientificas w hiszpańskiej Sewilli i jego zespół. Ich zdaniem gniazda, częściej niż podejrzewano, mogą służyć jako narzędzia sygnalizacji.

Przeważnie bywa tak, że na dwadzieścia dni przed złożeniem jaj zarówno samiec, jak i samica kani zaczynają przeczesywać okolicę, wypatrując przedmiotów nadających się do umajenia gniazda. Mają wielką słabość zwłaszcza do strzępków białej folii, a jednocześnie wydaje się, że unikają innych materiałów i kolorów.

Sergio i jego zespół obserwowali 127 przybranych gniazd kani. Jak stwierdzili, najsilniejsze kanie (mające od siedmiu do dwunastu lat) znosiły do gniazda wielkie ilości białego plastiku. Dekoracje wykonane przez ich starszych oraz bardzo młodych sąsiadów były zaledwie symboliczne.

Naukowcy zauważyli też, że ptaki, które naniosły do gniazd najwięcej białego plastiku, potrafiły najskuteczniej bronić swojego terytorium przed intruzami z ich własnego gatunku.

Przybieranie gniazda jest formą reklamy własnej waleczności i innych zalet – wnioskują autorzy badania. Nie wydaje się jednak, by ptaki były zainteresowane udawaniem: kiedy do wybranych gniazd naukowcy dyskretnie dorzucali nieco białej folii, okazywało się, że większość ptaków szybko się jej pozbywała. Wygląda na to, że ptaki, które nie należą do elity, nie starają się stwarzać pozorów, jakoby nią były.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy