RYBY GŁĘBINOWE. Ryby z głębin. Ryby głębinowe jedzą też rośliny.

tooltip
Przedstawiciel rodzaju Coryphaenoides
Czy Polska powinna być krajem wolnyn od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj

Ryby z głębin oceanów nie są tak zatwardziałymi mięsożercami, jak sądzono. Gdy mają okazję, nie gardzą także roślinami. Lepsze poznanie ich zwyczajów pokarmowych pozwala zrewidować wiedzę na temat sieci pokarmowej w morzach i oceanach – informuje BBC.Teoria, że organizmy z głębin mórz żywią się roślinami pochodzącymi z lądu, nie jest niczym nowym. Kilka miesięcy temu naukowcy opisali gatunek kraba z dna morza, który żywi się zatopionym drewnem. Szczątki roślin i warzyw znajdowano też w żołądkach ryb z gatunków typowo głębinowych.

Jednak dopiero teraz naukowcy sprawdzili, czy mieszkańcy głębin umieją wyczuć opadające na dno fragmenty roślin – a jeśli tak, to jak szybko zlokalizują je w ciemnościach. Eksperyment zorganizowała dr Rachel Jeffreys z Royal Netherlands Institute for Sea Research w Texel. Na miejsce doświadczenia wybrała trzykilometrową głębię Atlantyku, znajdującą się 185 km od wybrzeży Portugalii.

Na dno opuszczono tam platformę z pokarmem – porwanymi liśćmi szpinaku. Zainstalowano też kamerę, aby sfilmować, co się będzie działo. Wkrótce po zarzuceniu przynęty pojawiły się i bezzwłocznie zabrały do uczty ryby z gatunków głębinowych, m.in. grenadiery (Coryphaenoides armatus i C. mediterraneus).

Choć karmiono je sztucznie, ich reakcja świadczy o tym, że mieszkańcy głębin są o wiele mniej wybredni w kwestii posiłków, niż sądzono.

Odkrycie to może się stać impulsem do nowych badań funkcjonowania oceanicznych sieci pokarmowych. „Większość badań pokazuje, że ryby te stanowią szczyt łańcucha pokarmowego, skoro – jak przystało na drapieżniki i padlinożerców – żywią się innymi zwierzętami, np. żywymi i martwymi kałamarnicami i skorupiakami. To zaś badanie daje pojęcie o zróżnicowaniu ich diety i pokazuje, że – o ile sytuacja sprzyja – są one wszystkożerne" – tłumaczy Jeffreys.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Las posadzony przez śmigłowceLas posadzony przez śmigłowceZniszczony przez pożar lub wycięty przez drwali las można będzie odtworzyć, sadząc drzewa z...
Gady składają jaja zbiorowoGady składają jaja zbiorowoNiektóre gatunki gadów składają jaja w tym samym miejscu i czasie – ogłosił Sean J. Doody z...

Pasaż zakupowy

Ekologia i jej ślepe ścieżki. Joga, homeopatia, mandala to nowy styl życia, czy okultyzm