RYBY GŁĘBINOWE. Ryby z głębin. Ryby głębinowe jedzą też rośliny.

tooltip
Przedstawiciel rodzaju Coryphaenoides
Czy jesteś meteoropatą?
Tak – pogoda wpływa na moje zdrowie
Nie – moje samopoczucie nie zależy do pogody
Nie wiem
Głosuj

Ryby z głębin oceanów nie są tak zatwardziałymi mięsożercami, jak sądzono. Gdy mają okazję, nie gardzą także roślinami. Lepsze poznanie ich zwyczajów pokarmowych pozwala zrewidować wiedzę na temat sieci pokarmowej w morzach i oceanach – informuje BBC.Teoria, że organizmy z głębin mórz żywią się roślinami pochodzącymi z lądu, nie jest niczym nowym. Kilka miesięcy temu naukowcy opisali gatunek kraba z dna morza, który żywi się zatopionym drewnem. Szczątki roślin i warzyw znajdowano też w żołądkach ryb z gatunków typowo głębinowych.

Jednak dopiero teraz naukowcy sprawdzili, czy mieszkańcy głębin umieją wyczuć opadające na dno fragmenty roślin – a jeśli tak, to jak szybko zlokalizują je w ciemnościach. Eksperyment zorganizowała dr Rachel Jeffreys z Royal Netherlands Institute for Sea Research w Texel. Na miejsce doświadczenia wybrała trzykilometrową głębię Atlantyku, znajdującą się 185 km od wybrzeży Portugalii.

Na dno opuszczono tam platformę z pokarmem – porwanymi liśćmi szpinaku. Zainstalowano też kamerę, aby sfilmować, co się będzie działo. Wkrótce po zarzuceniu przynęty pojawiły się i bezzwłocznie zabrały do uczty ryby z gatunków głębinowych, m.in. grenadiery (Coryphaenoides armatus i C. mediterraneus).

Choć karmiono je sztucznie, ich reakcja świadczy o tym, że mieszkańcy głębin są o wiele mniej wybredni w kwestii posiłków, niż sądzono.

Odkrycie to może się stać impulsem do nowych badań funkcjonowania oceanicznych sieci pokarmowych. „Większość badań pokazuje, że ryby te stanowią szczyt łańcucha pokarmowego, skoro – jak przystało na drapieżniki i padlinożerców – żywią się innymi zwierzętami, np. żywymi i martwymi kałamarnicami i skorupiakami. To zaś badanie daje pojęcie o zróżnicowaniu ich diety i pokazuje, że – o ile sytuacja sprzyja – są one wszystkożerne" – tłumaczy Jeffreys.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Las posadzony przez śmigłowceLas posadzony przez śmigłowceZniszczony przez pożar lub wycięty przez drwali las można będzie odtworzyć, sadząc drzewa z...
Po co nam duże drapieżniki w Polsce?Po co nam duże drapieżniki w Polsce?Po co nam duże drapieżniki w Polsce? Odpowiedź wydaje się być prosta. Ich obecność potwierdza...

Pasaż zakupowy