WIELORYBY. KOMUNIKACJA. Jak porozumiewają się wieloryby?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze Szum statków zagłusza wieloryby

Szum statków zagłusza wieloryby

Szum powodowany przez statki utrudnia wielorybom porozumiewanie się. Jak pokazują badania, muszą one włożyć coraz więcej energii w to, by zostać usłyszane przez inne osobniki swojego gatunku.

Wieloryb

Fot. Wwelles14, CC


Badania przeprowadzone na wielorybach biskajskich wskazują, że wzrost hałasu na częstotliwościach używanych przez zwierzęta, w znaczący sposób wpływa na ich zachowanie. By odbierać sygnały wydawane przez inne osobniki, wieloryby muszą emitować dźwięki o coraz wyższej amplitudzie.

Fale dźwiękowe wydawane przez wieloryby są ważną częścią ich życia socjalnego, ponieważ za ich pomocą zwierzęta te nawołują się w okresie rozrodu i przekazują sobie nawzajem ostrzeżenia. Zagłuszanie tych sygnałów, oprócz utrudniania komunikacji, może też wywoływać stres i obniżać stan zdrowia pojedynczych osobników.

Naukowcy uważają jednak, że zjawisko podnoszenia amplitudy wydawanych dźwięków jest tylko krótkotrwałą odpowiedzią na hałasy w środowisku. Prawdopodobnie po dłuższym czasie wykształcą one umiejętność używania innej, mniej zanieczyszczonej hałasem częstotliwości. Może to jednak zająć całe pokolenia.

Ilość fal dźwiękowych w oceanie, powstałych na skutek działalności człowieka wciąż rośnie i wkrótce może całkowicie zagłuszyć żyjące w nim wieloryby. Nie jest pewne czy zwierzęta te zdążą się dostosować do nowych warunków środowiska.

Ekologia.pl na podstawie „Biology Letters”
4.7/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

DOBRY MATERIAŁ