Koniec darmowej stołówki dla niedźwiedzi
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze Zabezpieczyli kosze przed wizytami niedźwiedzi

Zabezpieczyli kosze przed wizytami niedźwiedzi

W Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz Beskidzie Żywieckim pojawiły się specjalne kosze na śmieci, które mają zabezpieczenie przed niedźwiedziami – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska. W sumie zostało ustawionych 50 pojemników na śmieci.

Obecnie niedźwiedzie brunatne występują w Polsce jedynie w Karpatac, fot. WWF Polska

Obecnie niedźwiedzie brunatne występują w Polsce jedynie w Karpatac, fot. WWF Polska

Resztki naszego jedzenia lub opakowanie po przekąsce mogą zachęcić niedźwiedzie brunatne do poszukiwania pożywienia w koszach na śmieci. – Aby zapobiegać takim sytuacjom WWF Polska we współpracy z Lasami Państwowymi oraz Bieszczadzkim, Magurskim i Babiogórskim Parkiem Narodowym rozstawił 50 koszy na śmieci zabezpieczonych przed wizytami niedźwiedzi – mówi Natalia Kryt z WWF Polska.

– Pojemniki stoją w miejscach często odwiedzanych przez turystów, takich jak wiaty, pola biwakowe, punkty informacyjne, leśne parkingi oraz schroniska górskie. Kosze stoją już w Bieszczadzkim i Magurskim Parku Narodowym, a dziś 5 sztuk zostanie postawionych na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. – wymienia.

– Kosze zabezpieczone przed niedźwiedziami nie pozwalają niedźwiedziom na przyzwyczajenie się do „darmowej stołówki”, jaką niestety często są pozostawiane przez turystów odpadki.  – tłumaczy dr Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Niedźwiedź nie jest misiem do przytulania i zdecydowanie odradzamy próby karmienia lub wabienia tych zwierząt jedzeniem – dodaje Paweł Średziński z WWF Polska. –  Jeśli zabraliśmy na górską wędrówkę jakąś przekąskę, to możemy również zabrać ze sobą opakowanie, które nam po niej zostało. Wyrzucając resztki jedzenia do śmietnika sprawdźmy, czy jest odpowiednio zabezpieczony przed wizytą dzikich zwierząt.– dodaje.

Obecnie niedźwiedzie brunatne występują w Polsce jedynie w Karpatach. Szacuje się, że w Polsce żyje około 100 niedźwiedzi brunatnych, w tym 70 w najdzikszej i najmniej odwiedzanej przez człowieka partii tych gór – w Bieszczadach.

WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.

4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Fakt, że niedźwiedź może zaatakować człowieka, pamiętajmy, że to zwierzę, które nie zdaje sobie sprawy z tego co robi, to my musimy uważać i nie zbliżać się do niedźwiedzi, resztki jedzenia w koszach wabią je, każdy lubi darmową stołówkę:) i zwierzęta podchodzą za blisko ludzi, one nie chcą nam zrobić krzywdy, ale jakieś nasze zachowania moga je sprowokować i spowodowac atak.