Zielone smart-city – rzeczywistość czy utopia?

Czwartek 23.03.2017
www.l-a-v-a.ne www.l-a-v-a.ne

Projekty miast przyszłości zwykle wyglądają na żywcem wyjęte z filmów science fiction i wydają się być kompletnie oderwane od rzeczywistości. Są one jednak obrazem tego, w jakim kierunku podąża współczesny design. Jedną z ciekawszych propozycji architektonicznych jest Forest City – nowy projekt, który wyszedł spod skrzydeł Laboratory for Visionary Architecture (LAVA).Zgodnie z zamysłem Laboratorium, na pograniczu Malezji oraz Singapuru miałoby powstać niezwykłe zielone smart-city zajmujące niemal 20 km2 obszaru otoczonego tropikalnym lasem. Projekt ten jest przykładem nowego trendu architektonicznego polegającego na odejściu od struktur technologicznych na rzecz projektowania zrównoważonego.

Lokalny klimat, który sprzyja szybkiej wegetacji miałby realny wpływ na wygląd „miasta przyszłości”. Szare budynki, za sprawą porastających je wybujałych roślin, stałyby się idealnie „wtopione” w resztę krajobrazu.

Przestrzeń miejska miałaby stanowić utopię, w której główne miejsce spotkań stanowiłaby otoczona wodospadem Rainforest Valley. Plac centralny planowo rozchodziłby w pięciu kierunkach symbolizujących 5 filarów równowagi: drewno, ogień, ziemię, metal i wodę.
W zielonym mieście znalazłyby się również typowo azjatyckie drapacze chmur, które, w zamyśle, mają wyglądać jak ruiny antycznych świątyń porośniętych wertykalnymi ogrodami.

Całość rysuje się doprawdy bajkowo! Czy projekt Forest City doczeka się realizacji w niedalekiej przyszłości?

www.l-a-v-a.net
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy