Żmije zygzakowate powoli szykują się do zimowego snu
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki i zagadki przyrodnicze Żmije zygzakowate powoli szykują się do zimowego snu

Żmije zygzakowate powoli szykują się do zimowego snu

Jesień to czas ostatnich przygotowań do zimy. Żmije zygzakowate powoli szykują się do zimowego snu. Gady te rozpoczynają poszukiwania miejsc, w których spędzą zimę.

Żmija zygzakowata najzimniejsze miesiące spędza w hibernacji pod ziemią – na głębokości od 50 cm do 2 metrów. Na powierzchnię żmija wyjdzie dopiero w kwietniu.

Żmija zygzakowata zasypia w ziemnych kryjówkach wraz z 200-300 koleżankami. Czasami w zimowych kryjówkach można zastać jeszcze śpiące jaszczurki, zaskrońce, a także płazyropuchę szarą czy żabę trawną. „Co ciekawe, niektóre z nich późnym latem i jesienią są głównym składnikiem ich diety, np. jaszczurki zwinka i żyworodna.” – powiedział PAP przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego Marek Holly.

Na miejsce zimowego snu żmija zygzakowata wybiera tereny zlokalizowane powyżej poziomu najbliższej wody i z dala od zbiorników wodnych. Ze snu zimowego budzi się wczesną wiosną. Pierwsze na powierzchnię wychodzą samce – pod koniec marca. Samice dołączają do nich w kwietniu.

Na świecie żyje prawie 190 gatunków żmij, wszystkie są jadowite. W Polsce bytuje jedynie żmija zygzakowata, która może dorastać nawet do 90 centymetrów długości. Ulubionym środowiskiem żmii są polanki lub przecinki w podmokłych lasach, a także stosy kamieni na pograniczu pól i lasów w okolicach górzystych. Żmija zygzakowata, podobnie jak wszystkie gatunki krajowych gadów podlega całkowitej ochronie.

Ekologia.pl

4.8/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo ciekawy artykuł, takie ciekawostki sa bardzo ważne dla edukacji:)