Najniebezpieczniejsze rośliny występujące na terenie Polski

pixabay.com pixabay.com

Przyciągają wzrok pięknymi kwiatami, oryginalnymi liśćmi albo zachęcająco wyglądającymi owocami, jednak… kryją w sobie truciznę! Śmiertelnie niebezpieczne rośliny występują nie tylko w amazońskiej dżungli. Również w Polsce można natrafić na gatunki, które widnieją na botanicznej czarnej liście. Jak nazywają się toksyczni przedstawiciele naszej krajowej flory?Niektóre rośliny występujące na terenie naszego kraju są na tyle niebezpieczne, że powinniśmy je omijać szerokim łukiem. Warto uważnie przyjrzeć się ich zdjęciom, aby, przy bezpośrednim spotkaniu, od razu dokonać demaskacji i uniknąć kłopotów. Dlaczego niektórzy przedstawiciele naszej rodzimej przyrody zasłużyli sobie na miano „zielonych zabójców”?

SZCZWÓŁ PLAMISTY


To istny arcyłotr wśród roślinnych trucicieli.  Conium maculatum jest krzewem pospolicie występującym na terenie całej Polski. Okres jego kwitnienia przypada na sierpień. Trzymajmy się jednak od jego zwodniczych kwiatków z daleka. Zawarty w tej roślinie alkaloid – koniina – jest na tyle toksyczna, że wchłania się nawet przez skórę. Samo powąchanie krzewu może mieć śmiertelne konsekwencje! Po chwilowym pobudzeniu organizmu następuje bezwład mięśni i prowadzący do zgonu paraliż. Zdecydowanie nie warto zadzierać z tym ostrym zawodnikiem!

SZCZWÓŁ PLAMISTY, By Djtanng (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia CommonsOLEANDER

Ze względu na okazałe, dekoracyjne kwiaty, Nerium oleander jest w Polsce popularną rośliną ogrodową. Jego piękno powinno być jednak podziwiane z dystansem. Oleander to bowiem roślina silnie trująca. Spożycie jego ziela powoduje rozstrój układu pokarmowego, a następnie - zgon. Z tego względu, nie powinno się uprawiać tej rośliny w przydomowym ogródku, jeżeli mamy dzieci lub zwierzęta. Oleander przyciąga uwagę swoim barwnym pięknem, jednak kryje w sobie śmiertelnie niebezpieczną truciznę. Warto mieć na uwadze, że już w czasach napoleońskich, kilkunastu zdobywających Madryt żołnierzy nie zginęło od kuli, lecz w wyniku zatrucia oleandrem!

OLEANDER, By Jean Tosti (http://fr.wikipedia.org/wiki/Image:Laurier2.jpg) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons


POKRZYK WILCZA JAGODA


Zawarta w Atropa belladonna toksyczna substancja o nazwie atropina odpowiada za zatrważająco mnogą ilość zatruć nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie. Obecność trucizny w organizmie człowieka wywołuje natychmiast ogromne wycieńczenie, w wyniku którego może dojść do śpiączki, a nawet zgonu. Już od starożytności wiadomo, że od wilczych jagód lepiej się trzymać z daleka!

POKRZYK WILCZA JAGODA, By BerndH (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons


TOJAD SUDECKI

Aconitum plicatum to górska roślina, która rośnie dziko na terenie Europy Środkowej – również w Polsce. Nie dajmy się zwieść jej niewinnym białym kwiatom. Tojad zawiera trującą akonitynę, która, nawet w niewielkiej dawce, może spowodować śmierć człowieka. Substancja ta wywołuje duszności, które prowadzą w efekcie do zatrzymania akcji serca. Przed trucizną zawartą w tej roślinie przestrzegano już w mitologii greckiej. Ślina groźnego psa Cerbera była równie jadowita, co tojad!
Strzeżmy się roślin-zabójców!

By Petr Filippov (my foto) [Public domain], via Wikimedia Commons
Alicja Chrząszcz

Źródło: www.portal.abczdrowie.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy