Dlaczego nie warto wyrzucać skorupek od jajek?

Freeimages.com/jeroen belen Freeimages.com/jeroen belen

Czy wiecie, że z pozoru niepotrzebne skorupki jajek mogą zostać wykorzystane? Ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego wapnia, ale również niewielkich ilości pierwiastków, takich jak selen, cynk, miedź i stront, można zastosować je w ogrodzie, ale też jako suplement diety.


Jak wykorzystać skorupki jaj w ogrodzie? Pozostałości z jajek są odpowiednie dla roślin rosnących na glebie zasadowej. Polubią je ogórki, cukinie, pomidory, kapusta, fasola, lawenda, bez czarny, czy piwonia. Ze względu na zawartość wapnia, można wyrzucić rozdrobnione na kompost, by zrównoważyć jego pH. W jaki sposób przygotować taki jajeczny nawóz? Wystarczy rozkruszone skorupki zmieszać z ziemią, którą następnie podsypujemy rośliny. Można też przygotować roztwór wodny (zalewamy skorupki wodą i czekamy kilka dni), którym podlewamy rośliny. Co ciekawe, wykorzystać  można sama wodę po gotowaniu jajek. Po ostudzeniu możemy podlewać nią rośliny w doniczkach.

Skorupki od jajek możemy też wykorzystać jako biodegradowalne pojemniki na sadzonki. Kiedy rośliny są już zbyt duże wystarczy wsadzić je wraz ze skorupką do ziemi i przysypać glebą.


Fot. Personal Creations [CC BY 2.0 ], Flickr.com


Fot. Personal Creations [CC BY 2.0 ], Flickr.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy