Jak oszczędzać wodę w kuchni? Wypróbuj ten sposób!

Jak oszczędzać wodę w kuchni? Wypróbuj ten sposób! Indesit

Jeśli myślisz, że pomieszczeniem, w którym zużywasz zdecydowanie największą ilość wody jest łazienka, prawdopodobnie jesteś w błędzie. Jeśli raczysz się codziennymi kąpielami w wannie wypełnionej po brzegi, z pewnością zużywasz jej bardzo dużo. Pamiętaj jednak, że nie mniejszym „pożeraczem” wody jest kuchnia.Zastanawiasz się, po co w ogóle poruszać ten temat, skoro posiadasz swobodny dostęp do wody i nic nie zapowiada, żeby w najbliższej przyszłości miałoby się to zmienić, a Twoje rachunki za wodę to wyłącznie Twoja sprawa? Spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości. Po pierwsze wyjaśnimy, dlatego warto oszczędzać wodę, a po drugie przedstawimy Ci kilka prostych sposobów jak to robić.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Wodę nie tylko warto, ale naprawdę trzeba oszczędzać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że woda jest dobrem, o które należy dbać. Błędne przeświadczenie o tym, że woda po prostu jest i zawsze będzie, wynika prawdopodobnie z tego, że na Ziemi wody jest całkiem sporo. Ile dokładnie? Szacuje się, że blisko 71 proc. kuli ziemskiej pokryte jest wodą. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, że zaledwie niewielka jej część jest zdatna do picia. Niespełna 3 proc. wody na świecie to woda słodka.

Pamiętaj również o tym, że obecnie ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do wody i każdego dnia musi włożyć sporo trudu po to, by ją zdobyć – walcząc tym samym o życie własne i swoich bliskich. Myślisz, że nie jesteś w stanie nic z tym zrobić? Mylisz się. Każda zaoszczędzona przez Ciebie kropla wody oznacza mniejsze jej zużycie w skali świata. Twoje mądre gospodarowanie wodą przyczynia się do jej ratowania, a co za tym idzie, ratowania ludzkiego życia.

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Sposobów na oszczędzanie wody w kuchni jest całe mnóstwo. Wystarczy jednak, że na początek skupisz się na tych najprostszych, a szybko zauważysz, że Twoje rachunki będą znacznie mniejsze.

Kuchnia to miejsce, w którym woda jest w użyciu niemal bez przerwy. Przygotowując posiłki, myjesz różne produkty, co chwilę myjesz ręce, a jeśli nie posiadasz zmywarki, zmywasz naczynia. Bardzo często jest tak, że robiąc to wszystko, w ogóle nie zakręcamy kranu. Nie popełniaj tego błędu. Oczywiste jest, że musisz zadbać o higienę i umyć wszystko dokładnie, ale wcale nie potrzebujesz do tego wielu litrów bieżącej wody.

Nie myj każdej szklanki czy talerza pod bieżącą wodą. Nalej trochę wody do komory zlewu i najpierw umyj w niej naczynia gąbką z płynem. Dopiero później spłucz je pod bieżącą wodą, ale i tu nie musisz odkręcać kranu maksymalnie. W żadnym wypadku nie zostawiaj odkręconej wody, gdy odwracasz się od zlewu i idziesz np. po kolejne produkty do lodówki.

Pozostając w temacie kranu, zainwestuj w perlator. Będzie on napowietrzał wodę, a Ty zaoszczędzić nawet kilka litrów na minutę! Ale przede wszystkim sprawdź, czy Twój kran nie przecieka. Kapiący kran jest nie tylko niezmiernie irytujący, ale skutkuje też utratą wody rzędu nawet 15 litrów dziennie.

Gotując, również możesz oszczędzać wodę. W jaki sposób? Po pierwsze, gotuj zawsze pod przykryciem. Wówczas woda nie będzie wyparowywać i w związku z tym nie będziesz musiał/a jej ciągle uzupełniać. Po drugie, wody z gotowania ziemniaków czy z jajek wcale nie musisz wylewać. Masz ogród lub kwiaty doniczkowe w domu? Wodę tę możesz śmiało wykorzystać do podlewania.
Zainwestuj w zmywarkę do naczyń. Urządzenie to pomoże Ci zaoszczędzić znaczącą ilość wody. Zobaczysz, że inwestycja ta zwróci Ci się bardzo szybko. Wybierając zmywarkę, musisz jednak zwrócić uwagę na jej jakość i funkcje. Choć w przypadku zmywarki na pierwszy plan wysuwa się kwestia oszczędności wody, nie mniej ważna jest oszczędność energii elektrycznej. Wobec tego wybieraj wśród modeli cechujących się klasą energetyczną od A+ wzwyż. Chcesz zyskać możliwość szerokiego wyboru? Zajrzyj na indesit.pl i dokonaj świadomego zakupu!

Zmywarka idealna to taka zmywarka, która posiada np. funkcję połowy załadunku. Oznacza to, że możesz ją włączyć, jeśli jest tylko w połowie zapełniona. W czasie takiego cyklu pobierana jest oczywiście mniejsza ilość wody i energii elektrycznej niż przy pełnym załadunku. Kolejna funkcja, którą powinna posiadać Twoja zmywarka to rozpoznawanie stopnia zabrudzenia. Urządzenie samo „ocenia”, ile wody i energii elektrycznej potrzebuje do umycia danego zestawu naczyń. Jeśli są one lekko zabrudzone, pobierze znacznie mniej wody, ustawi niższe ciśnienie, wykona mniejszą ilość płukań i zmyje naczynia w krótszym czasie. Oszczędzaj wodę w sposób łatwy i przyjemny, bądź dumny/a z tego, że wspierasz środowisko!
Artykuł sponsorowany
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy