Kupujemy choinkę. Wieczny dylemat: choinka żywa czy choinka sztuczna?

fot. dreamstime fot. dreamstime

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia i coraz więcej osób staje przed dylematem: jaką wybrać choinkę. Żywa, sztuczna, a może w donicy – która z tych choinek jest najbardziej ekologiczna?

Tradycja ozdabiania drzewek w święta Bożego Narodzenia wywodzi się z Alzacji, jednak choinka przez kilkaset lat swojego istnienia w kulturze przeszła wiele przemian. Nie nakłada się już na nią jabłek, tylko bombki i plastikowe ozdoby. Przede wszystkim jednak nie jest już tylko wyciętym drzewem przyniesionym z lasu – równie dobrze może być rosnąca w donicy albo plastikowa.

Plastikowe drzewko

Do niedawna, sztuczne choinki uważane były za ekologiczne ze względu na to, że według wielu osób miała chronić lasy przed nadmierną eksploatacją. Jednak wbrew temu przekonaniu, sztuczne choinki są bardzo szkodliwe dla środowiska. Zarówno ich produkcja jak i utylizacja powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska. Kiedy po kilkuletnim użytkowaniu spalimy choinkę, do atmosfery dostaną się trujące opary. Jeśli zaś plastikową choinkę wyrzucimy na śmietnik, jej rozkład będzie trwać nawet kilkaset lat.

Choinka sztuczna ma tyle samo wad, co naturalna zalet – mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych – Wytwarza się je z substancji, których samo wydobycie powoduje szkody w środowisku, zaś proces produkcji powoduje to, co najbardziej nieprzyjazne – pyły, gazy, wyziewy zakładów chemicznych. Po kilku latach użytkowania choinka trafia na wysypisko śmieci. Jej biodegradacja następuje bardzo powoli, bo rozpad związków PCV trwa co najmniej 400 lat – dodaje.

Oczywiście sztuczne drzewko ma także swoje zalety. Przede wszystkim jest łatwiejsze w utrzymaniu – nie wymaga pielęgnacji, gubienie igieł zdarza się o wiele rzadziej niż w przypadku drzewka naturalnego. Ponadto współczesne plastikowe choinki wyglądem bardzo przypominają żywą roślinę – nie są to już brzydkie, niewyględne, piętrowe paskudy z lat 70. i 80.

Fot. BNowack [CC BY 2.0 ], Flickr.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy