Zwierzęta na wakacjach. O psie, który jeździł nie tylko koleją

Autor: wegemaluch.pl
fot. _tar0_/Flickr CC fot. _tar0_/Flickr CC

Aby spełnić formalności dotyczące transportu zwierząt za granicę, trzeba się sporo natrudzić. Wyjazd z pupilem na wakacje jest jednak możliwy. Radzimy, jak dostosować się do przepisów prawnych i złagodzić stres czworonoga.Łatwo i szybko nie będzie, to możemy zagwarantować. A to z powodu obowiązujących w całej Unii Europejskiej, czyli również w Polsce, przepisów. Wymagania weterynaryjne dotyczące wyjazdów za granicę ze zwierzętami regulowane są rozporządzeniem nr 998/2003 Parlamenty Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r.

Nasz kraj, przystępując do UE w 2004 roku, musiał dostosować się do wymogów obowiązujących w państwach członkowskich. Ponadto do obowiązujących przepisów niektóre państwa członkowskie mogą stosować dodatkowe wymogi, które właściciel powinien spełnić, wybierając się do danego kraju.

Paszportowe przeprawy

Dokumentem obowiązującym w czasie przemieszczania się ze zwierzakiem, na przykład z psem czy fretką, na terytorium Unii Europejskiej jest paszport. Dlatego pierwsze kroki skierujmy do lekarza weterynarii. Przychodnię lub gabinet najlepiej wybrać z listy lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących, opublikowanej na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (www.vetpol.org.pl). Tylko ci lekarze mogą wystawiać ów dokument.

Aby go otrzymać, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy oznakować zwierzę paszport dla zwierzątmikroczipem (ok. 50 – 100 złotych) po lewej stronie szyi. Jest on wielkości ziarnka ryżu, a zabieg przebiega bezboleśnie. Przed wydaniem paszportu właścicielowi lekarz weterynarii weryfikuje tożsamość zwierzaka. W dokumencie zawarte są dane identyfikacyjne zwierzęcia: płeć, maść, rasa i data urodzenia. Można, choć nie jest to obowiązkowe, umieścić w nim zdjęcie pupila. Paszport wydawany jest „od ręki”. Jego koszt to około 50 złotych. Do tego dojdą ewentualne wydatki związane z innymi niezbędnymi zabiegami, jakie powinny być przeprowadzone, na przykład odrobaczanie.
Moim zdaniem
Zabierasz ze sobą pupila na wakacje?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy