Termomodernizacja budynków – jak uzyskać dofinansowanie?

Fot. Alex Pepperhill/Flickr CC Fot. Alex Pepperhill/Flickr CC

Wymagania odnośnie charakterystyki energetycznej budynków są coraz ostrzejsze. Dlatego coraz więcej inwestorów, właścicieli budynków decyduje się na termomodernizację, wymianę stolarki oraz montaż nowoczesnej instalacji grzewczej. Każdy inwestor, który zdecyduje się na przeprowadzenie tego rodzaju prac i udowodni, że wpływają one na poprawę audytu termicznego budynku, może otrzymać dofinansowanie w wysokości do 20% kwoty kredytu zaciągniętego na termomodernizację.Od czego zacząć?

Przede wszystkim od audytu energetycznego. Przed rozpoczęciem prac należy wykonać opracowanie, które będzie zawierało ocenę stanu technicznego budynku, określającego zakres i parametry techniczne możliwych i optymalnych wariantów termomodernizacji.

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o dofinansowanie. Do wniosku należy dołączyć wynikli audytu termo modernizacyjnego oraz wniosek kredytowy do jednego z komercyjnych banków, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie tzw. premii termomodernizacyjnych.

Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, można otrzymać dofinansowanie z budżetu wynoszące nawet 1/5 kwoty kredytu. Jednak wysokość dopłaty nie może przekraczać 16 proc. całkowitych kosztów inwestycji ani dwukrotności oszczędności rocznych energii oszacowanych w audycie energetycznym.

Ta tzw. premia termomodernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego i wpłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego na konto banku kredytującego tylko wtedy, gdy prace związane z termomodernizacją zostały zakończone.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy