Domowa uprawa szparagów

pixabay.com pixabay.com

Sezon na szparagi trwa w najlepsze. Najzdrowsza jest ich zielona odmiana, która dostarcza nam mnóstwo witamin, minerałów i innych cennych substancji odżywczych. Jeżeli uwielbiamy szparagi i przygotowujemy mnóstwo dań na ich bazie, wcale nie musimy stać po nie w kolejce w supermarkecie. Okazuje się bowiem, że domowa uprawa tych zdrowych warzyw wcale nie jest taka trudna!   Szparagi to podłużne byliny o łuskowatych liściach i czerwonawych owocach. Jeżeli mamy działkę albo dysponujemy niewielkim przydomowym ogródkiem, powinniśmy spróbować samodzielnej uprawy tych zdrowych i smacznych warzyw. Jest ona czasochłonna i wymaga nieco cierpliwości, jednak delikatny smak szparagów wynagradza cały trud. Najsmaczniejsze, grube łodygi ma odmiana wczesna, zwana ‘Primaverde’.

Szparagowy ogródek

Szparagi dobrze rozwijają się na stanowiskach silnie nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem. Najlepsza jest dla nich gleba żyzna, spulchniona, lekko wilgotna o pH od 6 do 7,5. Warzywa te powinniśmy wysiewać pod koniec kwietnia lub w maju do specjalnie przygotowanych rowków o głębokości ok. 25 cm i szerokości do 40 cm. Na dnie rowków należy utworzyć małe kopce, w których umieszczamy młode karpy (kłącza). Można je nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Następnie zasypujemy karpy ziemią tak, aby ich górne części były ok. 10 cm pod powierzchnią. Wraz z nadejściem jesieni powinniśmy zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami słomą albo suchymi liśćmi. W kolejnych sezonach letnich natomiast musimy pilnować usuwania chwastów i odpowiedniego nawożenia gleby.

Zbiory zielonych skarbów

Dojrzałe szparagi możemy zebrać dopiero 3 lata po zasadzeniu, aczkolwiek mogą one przynosić kolejne plony nawet przez 17 lat!  Zbioru dokonujemy wówczas, gdy pędy osiągają wysokość ok. 20 cm. Rośliny ścinamy sukcesywnie aż do końca czerwca. Zebrane z ogródka warzywa są bardzo delikatne i łamliwe. Należy je odpowiednio przyciąć, włożyć do słoika i przechowywać w lodówce.

Domowe lepsze niż sklepowe

Mimo że domowa uprawa szparagów zielonych wymaga nieco ogrodniczej wprawy, warto jest się na nią zdecydować. Sezon na te warzywa trwa krótko, więc ich własna plantacja nie pozwoli nam go przeoczyć, a także zapewni nam dostęp do dobrej jakości szparagowych przysmaków. Co więcej, włączenie tych warzyw do diety zapewni nam sporą dawkę przeciwutleniaczy, aminokwasów, witamin i minerałów, które zadbają o nasze zdrowie i przedłużą młodość.
Alicja Chrząszcz


Źródło: www.e-ogrodek.pl
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
Moim zdaniem
Lubisz szparagi?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy