Fot. FBellon [CC BY 2.0 ], Flickr.com
Epidemia otyłości jest już faktem. Dowód? W Polsce ok. 51 proc. społeczeństwa zmaga się z dodatkowymi kilogramami, a według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy SW Research na zlecenie GACA SYSTEM  34,2 proc. Polaków uważa, że leczenia otyłości możemy podjąć się we własnym zakresie.

Otyłość to epidemia XXI wieku

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstotliwość występowania otyłości potroiła się. Obecnie, w większości krajów, 30-80 proc. dorosłych ma nadwagę. Problem ten w różnym stopniu dotyczy wielu państw, grup społecznych, kobiet i mężczyzn, jednak w niemalże wszystkich częściach Europy liczba osób otyłych wzrasta.

− Statystyki są nieubłagane, w Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet, co stanowi, aż 51 proc. populacji całego kraju. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o przyczynach, prewencji i metodach leczenia, ale przede wszystkim uświadamiać czym jest ta choroba, w jaki sposób możemy się na nią narazić oraz jakie są jej konsekwencje.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, musimy mieć tego świadomość – mówi Konrad Gaca, trener i ekspert do spraw żywienia.

Jakie są przyczyny otyłości? Przyczyn jest kilka, ale związane one są z pojęciem tzw. „środowiska sprzyjającego otyłości”. Są to przede wszystkim takie czynniki jak polityka gospodarcza, struktura współczesnego społeczeństwa, rozwój społeczno-ekonomiczny (większa liczba osób mieszkająca w miasteczkach i miastach, jeżdżąca samochodami, prowadząca siedzący tryb życia w pracy i w domu, kupująca wysoko przetworzoną żywność itd.). Przyczyn otyłości można doszukać się również w skutkach przewlekłego stresu, nieprawidłowym odżywianiu, zaburzeniach psychoemocjonalnych, genetycznych lub biologicznych.

Juan Carreño de Miranda [Public domain], via Wikimedia Commons


Otyłość, a konsekwencje


Ludzie otyli częściej chorują na wiele poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca insulinoniezależna (typu 2), choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze i udary mózgu, choroby pęcherzyka żółciowego, oraz pojawienia się problemów psychospołecznych. Według amerykańskiego National Cancer Institute otyłość znacznie zwiększa ryzyko raka przełyku, piersi (po menopauzie), trzonu macicy, jelita grubego, trzustki, nerek, tarczycy, pęcherzyka żółciowego oraz innych rodzajów nowotworu.

W Europie otyłość jest epidemią, ale niestety nie do końca mamy tego świadomość. Według badań przeprowadzonych na zlecenie GACA SYSTEM przez SW Research  38 proc. społeczeństwa uważa otyłość jedynie za niekomfortową dolegliwość, na którą sposobu szuka w Internecie. Tymczasem walcząc na własną rękę z otyłością lub zbędnymi kilogramami sami narażamy się na problemy zdrowotne, a nawet pogłębienie stanu przez niechciany efekt jojo, pojawiający się po zastosowaniu nieodpowiednio dobranej diety.

Otyłość jest chorobą – odchudzanie przygodą

Na początku przygody z odchudzaniem należy pamiętać, że otyłość to choroba nie tylko ciała, ale przede wszystkim duszy. Ten problem natury psychologicznej powstaje w głowie i tylko od dotkniętego nią człowieka zależy, czy uda się rozwiązać ten kłopot. Wśród respondentów ankiety dotyczącej otyłości, co czwarty odpowiedział, że największym problemem w walce z nią jest brak motywacji.  Zatem co należy zrobić, by poradzić sobie z wymówkami oraz w jaki sposób zdrowo i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytania: dlaczego decydujemy się na odchudzanie, dla kogo (prócz siebie) chcielibyśmy dokonać zmiany w swoim życiu oraz kto mógłby być naszą inspiracją.

Benjamin Marshall [Public domain], via Wikimedia Commons


- Zawsze powtarzam, że otyłości nie da się pokonać. Komórki tłuszczowe nigdy nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różyczki. Nie znikną tez różne czynniki, które sprawiają, że narażamy się na otyłość bardziej niż inne osoby. Jedyne co można zrobić, to sprawić, że komórki się skurczą i nie dopuścić do tego, by ponownie nabrały objętości. Tym jest sztuka zapanowania nad otyłością. Ale nie zapominajmy o prewencji. Najważniejsza jest wiedza na temat otyłości – to ona jest podstawą, kwestią niezbędną zarówno dla ludzi, którzy na nią chorują jak i tych, których otyłość bezpośrednio nie dotknęła. Obie grupy osób mogą stanowić ważne źródło informacji dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy – wyjaśnia Konrad Gaca. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć!


Im większą mamy wiedzę na temat otyłości tym lepiej poradzimy sobie z ewentualnym zagrożeniem - będziemy w stanie zahamować tak szybkie rozprzestrzenianie się tej epidemii XXI wieku. W ciągu paru lat – świadome działanie i nie bagatelizowanie problemu może bardzo znacząco poprawić statystyki na korzyść osób z prawidłową wagą.  

powróć
© ekologia.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.