Meble z kartonu, zabawki, wieszaki, a nawet dom. Co można zrobić z papieru?

Prezent na Dzień Dziecka z papieru? fot. dreamstime Prezent na Dzień Dziecka z papieru? fot. dreamstime

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z nieograniczonych niemal możliwości, jakie daje nam zwykły papier. Tymczasem jest to niezwykle wszechstronny materiał. Wbrew pozorom jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do kwestii biurowych, ale może być wykorzystywany do produkcji mebli, zabawek, czy niecodziennych akcesoriów. Nie można zapominać o ekologicznym charakterze przedmiotów z tektury, bo aż 70 proc. surowca potrzebnego do jej produkcji pochodzi z makulatury. Dzięki używaniu papieru pochodzącego z recyklingu chronimy środowisko, tym bardziej, że używany papier może być przetwarzany nawet do sześciu razy. Spróbujmy więc uporządkować tą wiedzę. Zacznijmy od mebli.Meble z kartonu

Karton okazuje się być wdzięcznym materiałem dla projektantów mebli, gdyż jest zarówno wytrzymały, jak i stosunkowo łatwo wycina się z niego skomplikowane kształty. Dzięki temu można stworzyć meble o nadzwyczaj oryginalnych kształtach. Co więcej okazuje się, że pomysł nie jest nowy. Po raz pierwszy meble z kartonu pojawiły się już w 20-tych latach XX wieku w pracach znanego projektanta Gerrita Rietvelda, a następnie odnalazły kontynuatorów w latach 60-tych u Petera Raake oraz w 80-tych u Franka Gehroy. Dzisiaj wielu projektantów wykorzystuje w swoich pracach tekturę, szczególnie ci spod znaku „green design”. Przedmioty z kartonu są lekkie i funkcjonalne. Francuscy „cartonnistes” opracowali technikę polegającą na sklejaniu poszczególnych warstw tektury w najbardziej wymyślne konstrukcje. W Polsce metodę tą wykorzystuje firma Kartooni. Makulatura to także świetny materiał na fotele, krzesła i siedziska. To przede wszystkim papier zainspirował członków polskiej grupy MaKultura do stworzenia oryginalnych siedzisk z tekturowych rolek, starych czasopism i ścinków. Pod artykułem znajduje się link do strony internetowej grupy, gdzie można podziwiać dzieła młodych polskich projektantów.

Zaprojektowanie składanego krzesła z papieru to także prawdziwe wyzwanie dla designerów. Wokół tego pomysłu oscylował projekt Stack to Fold, w którym trójka artystów - Lauren Crahan, John Hartmann i Brian Briggs zaprojektowała modułowe ławki, stoły a nawet rzeźby. Z kolei Odelia & Dan - projektanci z Tel Avivu - stworzyli meble z pulpy papierowej, wzorując się na papierowych wytłoczkach do jajek. Prototypy krzeseł do własnoręcznego złożenia zobaczyć możecie na stronie Design Boom: http://www.designboom.com/cardboard3.html . Natomiast na stronie Fold School znajdują się urocze meble dla dzieci wraz z instrukcją i szablonami do ściągnięcia. Zatem przy odrobinie zdolności manualnych i chęci można samemu zrobić mebel dla siebie lub dziecka. A skoro już o maluchach mowa, to przejdźmy do tematu zabawek z papieru.
Moim zdaniem
Często korzystasz z torebek papierowych w sklepach?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy