Meble z kartonu, zabawki, wieszaki, a nawet dom. Co można zrobić z papieru?

Prezent na Dzień Dziecka z papieru? fot. dreamstime Prezent na Dzień Dziecka z papieru? fot. dreamstime

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z nieograniczonych niemal możliwości, jakie daje nam zwykły papier. Tymczasem jest to niezwykle wszechstronny materiał. Wbrew pozorom jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do kwestii biurowych, ale może być wykorzystywany do produkcji mebli, zabawek, czy niecodziennych akcesoriów. Nie można zapominać o ekologicznym charakterze przedmiotów z tektury, bo aż 70 proc. surowca potrzebnego do jej produkcji pochodzi z makulatury. Dzięki używaniu papieru pochodzącego z recyklingu chronimy środowisko, tym bardziej, że używany papier może być przetwarzany nawet do sześciu razy. Spróbujmy więc uporządkować tą wiedzę. Zacznijmy od mebli.Meble z kartonu

Karton okazuje się być wdzięcznym materiałem dla projektantów mebli, gdyż jest zarówno wytrzymały, jak i stosunkowo łatwo wycina się z niego skomplikowane kształty. Dzięki temu można stworzyć meble o nadzwyczaj oryginalnych kształtach. Co więcej okazuje się, że pomysł nie jest nowy. Po raz pierwszy meble z kartonu pojawiły się już w 20-tych latach XX wieku w pracach znanego projektanta Gerrita Rietvelda, a następnie odnalazły kontynuatorów w latach 60-tych u Petera Raake oraz w 80-tych u Franka Gehroy. Dzisiaj wielu projektantów wykorzystuje w swoich pracach tekturę, szczególnie ci spod znaku „green design”. Przedmioty z kartonu są lekkie i funkcjonalne. Francuscy „cartonnistes” opracowali technikę polegającą na sklejaniu poszczególnych warstw tektury w najbardziej wymyślne konstrukcje. W Polsce metodę tą wykorzystuje firma Kartooni. Makulatura to także świetny materiał na fotele, krzesła i siedziska. To przede wszystkim papier zainspirował członków polskiej grupy MaKultura do stworzenia oryginalnych siedzisk z tekturowych rolek, starych czasopism i ścinków. Pod artykułem znajduje się link do strony internetowej grupy, gdzie można podziwiać dzieła młodych polskich projektantów.

Zaprojektowanie składanego krzesła z papieru to także prawdziwe wyzwanie dla designerów. Wokół tego pomysłu oscylował projekt Stack to Fold, w którym trójka artystów - Lauren Crahan, John Hartmann i Brian Briggs zaprojektowała modułowe ławki, stoły a nawet rzeźby. Z kolei Odelia & Dan - projektanci z Tel Avivu - stworzyli meble z pulpy papierowej, wzorując się na papierowych wytłoczkach do jajek. Prototypy krzeseł do własnoręcznego złożenia zobaczyć możecie na stronie Design Boom: http://www.designboom.com/cardboard3.html . Natomiast na stronie Fold School znajdują się urocze meble dla dzieci wraz z instrukcją i szablonami do ściągnięcia. Zatem przy odrobinie zdolności manualnych i chęci można samemu zrobić mebel dla siebie lub dziecka. A skoro już o maluchach mowa, to przejdźmy do tematu zabawek z papieru.

Zabawki

W kartonowych akcesoriach dla dzieciaków przodują Francuzi i Holendrzy. W ofercie firmy Carton Chic znajdują się papierowe podkładki na stół, podziałki wzrostu w kształcie rakiety, kartonowa kasa sklepowa, wielopoziomowy garaż oraz prosty, ale praktyczny dwustronny parawan służący do zabawy w telewizję lub gotowanie.

Oryginalne zabawki do własnoręcznego kolorowania są w sklepie holenderskiej firmy Villa Carton. Znajdziecie tam m.in. fotel bujany, zamek rycerski i zbroje. Natomiast fani domków dla lalek na pewno upodobają sobie holenderskie kartonowe domki Kids on roof . Oczywiście wśród papierowych zabawek znajdziemy także konika na biegunach, samolot, zamek dla księżniczek i rycerzy oraz wiele innych ciekawych pomysłów. Jeśli chodzi o polską produkcję, to pozytywnie wyróżnia się firma Trzy Myszy.

Pisząc o zabawkach nie możemy zapomnieć o tym, że zwykłe kartonowe pudełko lub rolka od papieru toaletowego dają nieskończone wprost możliwości zabawy, a jedynym elementem ograniczającym jest tylko nasza wyobraźnia. Wspomniane akcesoria mogą zmienić się przecież w lornetkę, teatrzyk, kulkodrom, domek lub całe miasteczko.

Jako ciekawostkę podaję także, że wyprodukowano już także kartonowe krzesełka do karmienia niemowląt, a nawet kartonowe łóżeczka.

Lampy

W papierowym świecie nie może zabraknąć lamp, a raczej abażurów. Sprawdza się tu zarówno cienki pergamin do lampionów, jak i misterne wycinanki, a także masa z papier mache. Z takiego materiału zrobione są na przykład lampy Ani Werner. Każdy egzemplarz robiony jest ręcznie i można go dowolnie ozdabiać nadając swojej lampie indywidualny i niepowtarzalny charakter.

Wieszaki

A co myślicie o tekturowych wieszakach na ubrania? Tutaj również można puścić wodze fantazji. Takie wieszaki są równie wytrzymałe, jak ich plastikowe lub metalowe odpowiedniki, a przy tym moga poszczycić się 100% biodegradowalnością.

Niecodzienne akcesoria

Z papieru można robić nawet buty jak tajwańska projektantka Colin Lin, papierową biżuterię, kapelusze, a przy odrobinie szaleństwa i desperacji także suknię ślubną z papieru toaletowego...

Dom

Mylą się ci, którzy myślą, że papier nie nadaje się na materiał budulcowy. Okazuje się, że to właśnie z pulpy papierowej wymieszanej z piaskiem, mułem i cementem powstaje znakomity surowiec – włóknocement. Przepis na taki materiał znajdziecie w artykule „Papierowy dom” (Kropla 1/2003). „Po wyschnięciu cementowe włókno jest lekkie, doskonale izoluje, zachowuje swój kształt, nawet, gdy jest mokro, a także jest wybitnie mocne, odporne na kruszenie i pękanie. Zachowuje również wysoką ognioodporność.” Równie wszechstronne właściwości ma izolacja budowlana z włókien celulozowych (zwana również „celulozowa izolacja termiczna” (CIT), wełna celulozowa lub ekofiber). Jest odporna na grzybice, niepalna, niealergizująca, absorbująca wilgoć i stanowi doskonałą ochronę termiczną i akustyczną.

Makulatura sprawdza się także świetnie w roli surowca grzewczego. Z namoczonych gazet można za pomocą ekopraski, czyli brykieciarki do papieru, wyciskać zgrabne bloczki, które po wyschnięciu służą za opał do kominka. Producent zachwala ich „kaloryczność” i niski koszt.

Nowe technologie

W ostatnich czasach powstały jeszcze dwie technologie w niecodzienny sposób wykorzystujące papier odpadowy, czyli makulaturę. Jeden z nich to odwrócenie zasady, że papier robi się z drewna. W ramach artystycznego projektu dwójka holenderskich projektantów poddała papier procesowi przeciwnemu i stworzyła drewno zrobione z ułożonych warstwami gazet. Imitują one rzeczywiste rozłożenie warstw kory drzewnej, dzięki czemu materiał jest w pełni „drewnopodobny” i zachowuje wszelkie właściwości drewna. W podobny sposób można go też obrabiać. Równie ciekawym pomysłem co Newspaper Wood jest PaperStone, czyli kamień z papieru. W tym wypadku producenci połączyli makulaturę z żywicami fenolowymi otrzymując surowiec twardy jak kamień. Może on służyć do produkcji blatów kuchennych, okładzin, posadzek itp.

Powyższe przykłady to tylko krótki przewodnik po papierowym świecie, ale może stanowić źródło inspiracji dla wszystkich, którzy poszukują możliwości wykorzystania papieru w życiu codziennym.
Olga Szkolnicka
Moim zdaniem
Często korzystasz z torebek papierowych w sklepach?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Pasaż zakupowy