Czy nasze ubrania mogą być FAIR?

tooltip
Fabryka craft Adid Mauritius, fot. Manfred Winner
Czy Polska powinna być krajem wolnyn od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj

Odzież to, poza żywnością, drugi sektor produktów pierwszej potrzeby. Przemysł odzieżowy obsługiwany jest przez długi i skomplikowany łańcuch dostaw, łączący ludzi w różnych krajach na całym świecie. Przeciętnie T-shirt,  by trafić do konsumenta, musi pokonać 19 tysięcy km, czyli odległość równą prawie połowie długości równika.Na jednym końcu łańcucha dostaw znajduje się rynek zbytu, zdominowany przez znane marki i sieci odzieżowe, które kontrolują 75 proc. rynku odzieżowego. Na drugim końcu znajduje się produkcja zlecana podwykonawcom, głównie z krajów słabiej rozwiniętych. 60 proc. światowej produkcji ubrań odbywa się w Azji (przede wszystkim w Chinach, Indiach, Bangladeszu, Sri Lance), gdzie zatrudnionych jest ponad 100 milionów pracowników. Ich prawa są ustawicznie łamane.

Główne problemy, z jakimi zmagają się pracownicy, głównie kobiety i młode dziewczęta w wieku od 16 do 25 lat, to:
  • głodowe wynagrodzenia (w zależności od kraju osiągające od 16% do 58% pensji wystarczającej na życie);
  • nadmiernie wydłużony czas pracy (nawet ok. 80 tygodniowo);
  • brak zabezpieczeń socjalnych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • odbieranie praw związkowych;
  • molestowanie seksualne oraz psychiczne.

Dodatkowo brak dbałości o środowisko naturalne, w tym jego dewastacja to problem, który także towarzyszy produkcji odzieży. Jej wytwarzanie wiąże się z wykorzystaniem olbrzymich ilości wody i energii oraz stosowaniem toksycznych substancji, tj. pestycydów i nawozów sztucznych, barwników i wybielaczy, zanieczyszczających gleby i wody gruntowe.

Co można zrobić?

Nie dać się nadkonsumpcji. Robiąc zakupy warto zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy nowych ubrań. Stare ubrania mogą być jeszcze w dobrym stanie i odrobina kreatywności może sprawić, że znowu zaczną się nam podobać. Ubrania można także wymieniać podczas swapu. Imprezy swapowe zyskują coraz większą popularność także w Krakowie, gdzie regularnie organizują je m.in. Biblioteka Klubu Kuźnia, Kawiarnia Cisza, Kawiarnia Cafe Szafe. Można także wybierać ubrania z recyklingu, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ilości odpadów.
 
Wybierać ubrania z materiałów przyjaznych środowisku, takich, jak np. len polski, bawełna ekologiczna, konopie lub bambus, których produkcja łączy się z eliminacją szkodliwych pestycydów lub ograniczeniem zużycia wody.

Kupować ubrania wyprodukowane w ramach Sprawiedliwego Handlu – przekonuje Koalicja Sprawiedliwego Handlu. Na rynku dostępne są już produkty z bawełny certyfikowanej Fairtrade, co oznacza, że producenci bawełny z krajów rozwijających się zostali należycie opłaceni. Bawełna ta stanowi ok. 1 proc. całkowitej produkcji bawełny na świecie, ale warto zwrócić uwagę na to, że jej sprzedaż od 2006 r. wzrosła 5-ciokrotnie.

Co to jest w ogóle Sprawiedliwy Handel?

Fair Trade to międzynarodowy ruch zrzeszający organizacje pozarządowe, konsumentów, wielkie firmy oraz małe spółdzielnie w krajach Trzeciego Świata. Jak podaje Polska Zielona Sieć, jego misją jest szerzenie równości społecznej, bezpieczeństwa ekonomicznego i ochrony środowiska przez zapewnienie lepszych warunków handlu, podnoszenie świadomości i kampanie.

W praktyce wygląda to tak, że rolnicy oraz pracownicy zatrudnieni przy produkcji otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie, którego wartość minimalna jest ściśle ustalona. Dzięki temu są w stanie się utrzymać. Ponadto podczas produkcji artykułów Fair Trade nie zatrudnia się dzieci, a szczególna dbałość położona jest na godne warunki pracy (czas, przerwy podczas pracy, bezpieczeństwo). Także na etapie importu muszą być spełnione określone warunki, które wymienia Polska Zielona Sieć: importerzy muszą kupować bez udziału pośredników, wypłacać cenę minimalną niezależną od wahań cen na świecie oraz zawierać umowy długoterminowe.

Jak szacuje serwis Newseria przychody z premii Fair trade w latach 2009-2010 wzrosły o 30 proc. Tym samym można mówić o utrzymywaniu się wzrostowego trendu premii od 2008 roku.

Międzynarodowy Dzień Sprawiedliwego Handlu jest obchodzony na całym świecie w drugą sobotę maja. Organizuje go Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (WFTO).
Źródło: Polska Zielona Sieć


 
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Ekologiczne ubrania. Jak wyprodukować przyjazne środowisku dżinsy?Ekologiczne ubrania. Jak wyprodukować przyjazne środowisku dżinsy?Niebieskie spodnie dżinsowe stanowią najbardziej popularną i kultową pozycję w świecie mody...
Temat miesiąca: Fair TradeTemat miesiąca: Fair TradeRuch Sprawiedliwego Handlu kojarzy się ze wspaniałymi intencjami. Jesteśmy przekonani, że kupując...

Pasaż zakupowy

Roman Kluska. Nie ide w kierunku niegodziwej ekologii