Czy nasze ubrania mogą być FAIR?

tooltip
Fabryka craft Adid Mauritius, fot. Manfred Winner
Jaką wybierzesz choinkę?
Naturalną
Sztuczną
W donicy
Głosuj

Odzież to, poza żywnością, drugi sektor produktów pierwszej potrzeby. Przemysł odzieżowy obsługiwany jest przez długi i skomplikowany łańcuch dostaw, łączący ludzi w różnych krajach na całym świecie. Przeciętnie T-shirt,  by trafić do konsumenta, musi pokonać 19 tysięcy km, czyli odległość równą prawie połowie długości równika.Na jednym końcu łańcucha dostaw znajduje się rynek zbytu, zdominowany przez znane marki i sieci odzieżowe, które kontrolują 75 proc. rynku odzieżowego. Na drugim końcu znajduje się produkcja zlecana podwykonawcom, głównie z krajów słabiej rozwiniętych. 60 proc. światowej produkcji ubrań odbywa się w Azji (przede wszystkim w Chinach, Indiach, Bangladeszu, Sri Lance), gdzie zatrudnionych jest ponad 100 milionów pracowników. Ich prawa są ustawicznie łamane.

Główne problemy, z jakimi zmagają się pracownicy, głównie kobiety i młode dziewczęta w wieku od 16 do 25 lat, to:
  • głodowe wynagrodzenia (w zależności od kraju osiągające od 16% do 58% pensji wystarczającej na życie);
  • nadmiernie wydłużony czas pracy (nawet ok. 80 tygodniowo);
  • brak zabezpieczeń socjalnych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • odbieranie praw związkowych;
  • molestowanie seksualne oraz psychiczne.

Dodatkowo brak dbałości o środowisko naturalne, w tym jego dewastacja to problem, który także towarzyszy produkcji odzieży. Jej wytwarzanie wiąże się z wykorzystaniem olbrzymich ilości wody i energii oraz stosowaniem toksycznych substancji, tj. pestycydów i nawozów sztucznych, barwników i wybielaczy, zanieczyszczających gleby i wody gruntowe.

Co można zrobić?

Nie dać się nadkonsumpcji. Robiąc zakupy warto zastanowić się, czy faktycznie potrzebujemy nowych ubrań. Stare ubrania mogą być jeszcze w dobrym stanie i odrobina kreatywności może sprawić, że znowu zaczną się nam podobać. Ubrania można także wymieniać podczas swapu. Imprezy swapowe zyskują coraz większą popularność także w Krakowie, gdzie regularnie organizują je m.in. Biblioteka Klubu Kuźnia, Kawiarnia Cisza, Kawiarnia Cafe Szafe. Można także wybierać ubrania z recyklingu, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ilości odpadów.
 
Wybierać ubrania z materiałów przyjaznych środowisku, takich, jak np. len polski, bawełna ekologiczna, konopie lub bambus, których produkcja łączy się z eliminacją szkodliwych pestycydów lub ograniczeniem zużycia wody.

Kupować ubrania wyprodukowane w ramach Sprawiedliwego Handlu – przekonuje Koalicja Sprawiedliwego Handlu. Na rynku dostępne są już produkty z bawełny certyfikowanej Fairtrade, co oznacza, że producenci bawełny z krajów rozwijających się zostali należycie opłaceni. Bawełna ta stanowi ok. 1 proc. całkowitej produkcji bawełny na świecie, ale warto zwrócić uwagę na to, że jej sprzedaż od 2006 r. wzrosła 5-ciokrotnie.

Co to jest w ogóle Sprawiedliwy Handel?

Fair Trade to międzynarodowy ruch zrzeszający organizacje pozarządowe, konsumentów, wielkie firmy oraz małe spółdzielnie w krajach Trzeciego Świata. Jak podaje Polska Zielona Sieć, jego misją jest szerzenie równości społecznej, bezpieczeństwa ekonomicznego i ochrony środowiska przez zapewnienie lepszych warunków handlu, podnoszenie świadomości i kampanie.

W praktyce wygląda to tak, że rolnicy oraz pracownicy zatrudnieni przy produkcji otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie, którego wartość minimalna jest ściśle ustalona. Dzięki temu są w stanie się utrzymać. Ponadto podczas produkcji artykułów Fair Trade nie zatrudnia się dzieci, a szczególna dbałość położona jest na godne warunki pracy (czas, przerwy podczas pracy, bezpieczeństwo). Także na etapie importu muszą być spełnione określone warunki, które wymienia Polska Zielona Sieć: importerzy muszą kupować bez udziału pośredników, wypłacać cenę minimalną niezależną od wahań cen na świecie oraz zawierać umowy długoterminowe.

Jak szacuje serwis Newseria przychody z premii Fair trade w latach 2009-2010 wzrosły o 30 proc. Tym samym można mówić o utrzymywaniu się wzrostowego trendu premii od 2008 roku.

Międzynarodowy Dzień Sprawiedliwego Handlu jest obchodzony na całym świecie w drugą sobotę maja. Organizuje go Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (WFTO).
Źródło: Polska Zielona Sieć


 
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Ekologiczne ubrania. Jak wyprodukować przyjazne środowisku dżinsy?Ekologiczne ubrania. Jak wyprodukować przyjazne środowisku dżinsy?Niebieskie spodnie dżinsowe stanowią najbardziej popularną i kultową pozycję w świecie mody...
Temat miesiąca: Fair TradeTemat miesiąca: Fair TradeRuch Sprawiedliwego Handlu kojarzy się ze wspaniałymi intencjami. Jesteśmy przekonani, że kupując...

Pasaż zakupowy

Największe katastrofy jądrowe w historii
[X] Zamknij