Jak stworzyć własną linię eko-zapachów?

fot. dreamstimefot. dreamstime

Uważasz, że szczytem luksusu są perfumy z najwyższej półki? Nic bardziej mylnego! Najpiękniejsze zapachy tworzy sama natura. Chcesz pachnieć oryginalnie bez nadwyrężania budżetu? Podpowiadamy, jak własnoręcznie przygotować perfumy z naturalnych olejków eterycznych. 



Naturalne olejki eteryczne to wieloskładnikowe mieszanki substancji zapachowych, które w połączeniu z alkoholem etylowym lub olejem roślinnym czy parafinowym tworzą perfumy. Przygotowanie perfum zgodnie z indywidualnymi upodobaniami to zajęcie bardzo przyjemne, które można porównać do komponowania muzyki. Dlaczego akurat do muzyki? Bowiem zapach jest jak dzieło, pełne harmonii, ozdobników, akordów i nut, które razem stanowią doskonałą kompozycję.

Jak stworzyć perfumy?

Komponowanie perfum, to nie tylko odmierzanie składników, to sztuka, która wymaga pewnej precyzji i ostrości zmysłów. Wszystkie składniki dzielą się na trzy nuty zapachowe, które stanowią całość kompozycji. Mają one zróżnicowaną intensywność i składają się ze związków o różnych właściwościach.
Ciekawostka
Najdroższym olejkiem na świecie jest olejek eteryczny z róży damasceńskiej. Na wyprodukowanie 1 kg olejku potrzeba zebrać ok. 5 ton kwiatów róży. Oznacza to, że do otrzymania jednej kropli olejku potrzeba aż 30 róż.
 
Nuta głowy – możesz ją rozpoznać od razu po naniesieniu perfum na skórę. Substancje zapachowe, które się na nią składają najszybciej wyparowują. Można uznać, iż jest to wizytówka perfum, która kojarzy się z daną marką. Następnie poczujemy nutę serca, dominujący temat, który scala wszystkie zapachy tworząc wyjątkowy bukiet. Zapach utrzymuje się na skórze zazwyczaj od dwóch do czterech godzin. Wraz z upływem czasu pojawia się nuta bazowa, zwana podstawową. Na nutę bazową składają się zapachy, decydujące o jego trwałości, które pozostaną na skórze, gdy nuty głowy i serca się ulotnią.
pixabay.com


Podczas tworzenia własnych perfum należy użyć co najmniej trzech olejków po jednym z każdej nuty zapachowej. Poszczególne mieszanki mogą się składać z kilku a nawet kilkunastu z 2500 dostępnych pojedynczych olejków, pozyskiwanych m.in. z kwiatów, korzeni czy owoców. Wybór olejków, zależy od tworzących pachnidła.
  • Przykłady nuty 1: bergamotka, limonka, werbena, mięta, trawa cytrynowa.
  • Przykłady nuty 2: lawenda, melisa, jaśmin, szałwia, róża, gerania.
  • Przykłady nuty 3: wanilia, goździk, cynamon, drzewo sandałowe.

Jak to wygląda w praktyce? Bazę takich perfum stanowią: woda 20 proc. ze spirytusem 80 proc. lub olej, tu najczęściej polecane są bezzapachowe oleje roślinne (olej jojoba, z nasion winogron lub ze słodkich migdałów). Wybrane olejki eteryczne w objętości 15-20 proc. mieszamy z bazą i zamykamy na 10-15 dni w szklanym, ciemnym naczyniu, by wszystkie składniki mogły się połączyć i wymieszać. Po upływie zalecanego czasu perfumy należy przelać do plastikowego naczynia lub woreczka do mrożenia i chłodzić je w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza przez maksymalnie 2 dni. Po schłodzeniu trzeba przywrócić perfumy do temperatury pokojowej, przelać do czystego dozownika – i gotowe!


Gotowe wyroby perfumeryjne zawierają syntetyczne utrwalacze: na przykład salicylan benzylu, kwas fenylooctowy, civettone, benzofenon, wanilina itd. Domowe perfumy z olejków eterycznych można zakonserwować wykorzystując naturalne składniki: m.in. olejek różany, sandałowy, cynamonowy, cedrowy bądź z gałki muszkatołowej.

pixabay.com

Oto przykładowy zestaw olejków, który można wykorzystać w stworzeniu zapachu dla kobiet:
  • Olejek cytrynowy – 40 kropli
  • Olejek petitgrain – 40 kropli
  • Olejek z drzewa różanego – 40 kropli
  • Olejek geraniowy – 20 kropli
  • Olejek neroli – 10 kropli
  • Olejek ylangowy – 15 kropli
  • Olejek kolendrowy – 10 kropli
  • Olejek gałki muszkatołowej – 10 kropli
  • Olejek szałwi muszkatołowej – 10 kropli
Ale kombinacje mogą być różne. Perfumy możemy stworzyć z jednego olejku lub wykorzystać mieszankę kilku zapachów. Stawiając na klasykę można wybrać olejek różany lub olejek eteryczny ylang-ylang. Osoby, które lubię eksperymentować mogą postawić na kombinację zapachów: połączenie olejku sandałowego i paczuli, neroli z różanym, ylang-ylang z cynamonowym, czy cedrowego z sandałowym.

Pamiętajmy, że oprócz pięknego zapachu dajemy również naturalne „lekarstwo”, ponieważ w każdym olejku ukryte są składniki poprawiające nasze samopoczuciei. Poza tym tworząc własną kompozycję mamy pewność, że nie zawiera ona żadnych petrochemicznych substancji, składników syntetycznych, barwników, parabenów, ftalanów czy składników pochodzenia zwierzęcego. Czyli są w 100 procentach ekologiczne!
Ekologia.pl

www.mazidla.com; „Zasady tworzenia kompozycji zapachowych”
www.pperfumy.pl; „Nuty zapachowe ? nuta głowy, nuta serca, nuta bazy”
www.drogerie.polskie.pl „Moda na eko-kosmetyki”
www.ekoszyk.mos.gov.pl
www.portal.abczdrowie.pl
Przepis na kompozycję zapachową z olejków eterycznych pochodzi ze strony: www.drbeta.pl




Ocena (3.8) Oceń: