Aminokwasy - właściwości i występowanie. Produkty bogate w aminokwasy

pixabay.com pixabay.com

Aminokwasy, zwane inaczej białkami, są nam niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju. Poza tym poprawiają jakość funkcjonowania – wspierają kondycję i wydolność organizmu, zwiększają odporność i przeciwdziałają stanom depresyjnym.


Budowa aminokwasów

Aminokwasy od strony chemicznej to związki organiczne zbudowane z zasadowej grupy aminowej oraz kwasowej grupy karboksylowej, atomu węgla i łańcucha bocznego, które przyłączone są do szkieletu węglowego. W cząsteczce aminokwasu zachodzi wewnętrzna reakcja kwasu z zasadą, co sprawia, że związki te mają charakter dipolarny (dwubiegunowy). Jony dipolarne zachowują się jak sole wewnętrzne, stąd też aminokwasy posiadają wiele cech właściwych soli, np. krystaliczną budowę, rozpuszczalność w wodzie i w alkoholu czy wysokie temperatury topnienia.

Czym zaś są aminokwasy w sensie dietetycznym? Pojawiają się bardzo często w kontekście diet bezmięsnych – większość z nas wie lub słyszała, że dieta wegetariańska, pozbawiona mięsa, wymaga komponowania posiłków w bardzo przemyślany sposób, tak aby każdy jeden zawierał komplet aminokwasów. Wynika z tego, że są to substancje bardzo ważne dla naszego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania. Przyjrzyjmy się zatem roli aminokwasów w organizmie ludzkim oraz ich rodzajom.

Podział aminokwasów

Aminokwasy w pierwszej kolejności dzielą się na naturalne i syntetyczne. Wśród tych pierwszych mamy z kolei rozróżnienie na aminokwasy białkowe i niebiałkowe. Białkowe mogą być dodatkowo endogenne lub egzogenne. Są to tzw. aminokwasy standardowe, które pełnią funkcję substratów w syntezie białka. Jest ich około 20 i to właśnie one stanowią osławiony „komplet aminokwasów”, o którym eksperci-dietetycy wspominają nieustannie przy okazji poruszania tematyki zdrowego odżywiania. Aminokwasy endo- i egzogenne należą do grupy aminokwasów pierwszorzędowych. Oprócz nich wyróżniamy także drugo-, trzecio- i czwartorzędowe. Inny podział kwasów aminowych, uwzględniający ich chemiczną budowę, rozróżnia je pod kątem położenia grupy karboksylowej względem aminowej. Nas jednak interesuje głównie pierwszy z podziałów, a w nim aminokwasy endogenne i egzogenne.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy