Ikigai – japoński sposób na długie i szczęśliwe życie

pixabay.com pixabay.com

Ikigai jest japońskim słowem, które oznacza „szczęście, które płynie z bycia stale zajętym”. Nam takie pojęcie może kojarzyć się z pasją lub poczuciem sensu. Jednak dla Japończyków jest to powód, dla którego wstają rano z łóżka. Co ciekawe, tego rodzaju podejście do życia stanowi sekret długowieczności mieszkańców Okinawy, zwanej wyspą stulatków.


Zgodnie z japońską filozofią, każdy z nas ma swoje własne ikigai. Zdaniem najstarszych mieszkańców Okinawy, ikigai jest siłą napędową, która sprawia, że mamy siłę działać każdego dnia. Świadomość ikigai dane nam satysfakcję, szczęście i sprawia, że nasze życie na sens.

Hector Garcia Piugcerver i Francesc Miralles - autorzy książki "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia" – w celu odkrycia sekretu długowieczności Japończyków udali się na Okinawę. Mimo że na pierwszy rzut oko mogłoby się wydawać, że za długość życia mieszkańców wyspy odpowiedzialny jest głównie klimat, zielona herbata i styl życia, szybko okazało się, że brakującym ogniwem tej tajemnicy jest ikigai.
To japońskie pojęcie wiąże się z logoterapią – nurtem terapeutycznym, którego celem jest odnalezienie sensu życia pacjenta. Zgodnie z jego założeniami, sensu swojemu życiu nie nadaje się odgórnie, lecz odkrywa się go poprzez dokładne poznanie samego siebie. Można powiedzieć, że ikigai jest skarbem ukrytym w meandrach naszej duszy i, aby go odnaleźć, musimy uzbroić się w cierpliwość i determinację.

Autorzy książki o ikigai zauważyli, że Japończycy rzadko przechodzą na emeryturę, a jeśli już się zdecydują na ten krok, są stale aktywni. Z kolei Dan Buettner, dziennikarz "National Geographic" i ekspert ds. Japonii jest zdania, że w kulturze japońskiej posiadanie sensu życia jest na tyle ważne, że znana Europejczykom emerytura nie znajduje w niej zastosowania.

Co ciekawe, wiele z badań nad długowiecznością dowodzi, że życie we wspólnocie i świadomość ikigai są co najmniej tak samo istotne, jak zdrowa dieta Japończyków.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy