Jak skutecznie walczyć z otyłością?

Fot. FBellon [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. FBellon [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Epidemia otyłości jest już faktem. Dowód? W Polsce ok. 51 proc. społeczeństwa zmaga się z dodatkowymi kilogramami, a według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy SW Research na zlecenie GACA SYSTEM  34,2 proc. Polaków uważa, że leczenia otyłości możemy podjąć się we własnym zakresie.Otyłość to epidemia XXI wieku

W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstotliwość występowania otyłości potroiła się. Obecnie, w większości krajów, 30-80 proc. dorosłych ma nadwagę. Problem ten w różnym stopniu dotyczy wielu państw, grup społecznych, kobiet i mężczyzn, jednak w niemalże wszystkich częściach Europy liczba osób otyłych wzrasta.

− Statystyki są nieubłagane, w Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet, co stanowi, aż 51 proc. populacji całego kraju. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o przyczynach, prewencji i metodach leczenia, ale przede wszystkim uświadamiać czym jest ta choroba, w jaki sposób możemy się na nią narazić oraz jakie są jej konsekwencje.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, musimy mieć tego świadomość – mówi Konrad Gaca, trener i ekspert do spraw żywienia.

Jakie są przyczyny otyłości? Przyczyn jest kilka, ale związane one są z pojęciem tzw. „środowiska sprzyjającego otyłości”. Są to przede wszystkim takie czynniki jak polityka gospodarcza, struktura współczesnego społeczeństwa, rozwój społeczno-ekonomiczny (większa liczba osób mieszkająca w miasteczkach i miastach, jeżdżąca samochodami, prowadząca siedzący tryb życia w pracy i w domu, kupująca wysoko przetworzoną żywność itd.). Przyczyn otyłości można doszukać się również w skutkach przewlekłego stresu, nieprawidłowym odżywianiu, zaburzeniach psychoemocjonalnych, genetycznych lub biologicznych.

Juan Carreño de Miranda [Public domain], via Wikimedia Commons

wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy