Jemy za dużo nasyconych kwasów tłuszczowych

tooltip
Fot. sxc.hu
Czy jesteś meteoropatą?
Tak – pogoda wpływa na moje zdrowie
Nie – moje samopoczucie nie zależy do pogody
Nie wiem
Głosuj
Większość Polaków spożywa zbyt dużo niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych, co prowadzi m.in. do chorób układu krążenia i zwiększonego ryzyka zawału serca. By to zmienić potrzebna jest długoletnia akcja edukacyjną - to wnioski przedstawione przez ekspertów na konferencji prasowej, która odbyła się 18 marca w Warszawie. Podczas konferencji przedstawiono także wyniki międzynarodowego spotkania ekspertów na temat znaczenia jakości tłuszczów w diecie.

Ustalenia poczynione na początku lutego w Barcelonie są zgodne z opracowanym już w 1999 roku "Polskim Consensusem Tłuszczowym" czyli oficjalnym stanowiskiem polskich lekarzy, w sprawie zawartości tłuszczu w diecie.

Jak wyjaśniała dr Kozłowska-Wojciechowska z Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka, tłuszcze muszą dostarczać człowiekowi od 30 do 35 proc. dziennej energii. Jedynie 10 proc. z nich powinny stanowić nasycone kwasy tłuszczowe. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka są kwasy tłuszczowe, które można znaleźć w olejach roślinnych i produktach, które z nich otrzymujemy - np. w margarynach.

Tymczasem większość Polaków spożywa zbyt dużo niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych, które są zawarte w maśle, tłustym mleku, tłustych serach. Efektem tego są choroby układu krążenia, zwiększony poziom cholesterolu we krwi, zwiększone ryzyko zawału serca.

Zdaniem ekspertów, by poprawić ten stan rzeczy trzeba w Polsce przeprowadzić długoletnią akcję edukacyjną. Dobrym pomysłem byłoby też wprowadzenie do szkół przedmiotu "Zdrowie człowieka" i uregulowanie kwestii sprzedaży słodyczy i dań typu fast food w szkolnych sklepikach.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko rakaZdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko rakaNiezdrowe odżywianie i brak aktywności fizycznej ponoszą winę za ponad jedną trzecią chorób...
Fluor – niedobory fluoru. Przedawkowanie fluoru Fluor – niedobory fluoru. Przedawkowanie fluoru Głównymi źródłami fluoru dla człowieka jest woda i jedzenie. Ale nie tylko. Fluor jest w zasadzie...

Pasaż zakupowy