Jemy za dużo nasyconych kwasów tłuszczowych

tooltip
Fot. sxc.hu
Czy Polska powinna być krajem wolnym od GMO?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
Większość Polaków spożywa zbyt dużo niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych, co prowadzi m.in. do chorób układu krążenia i zwiększonego ryzyka zawału serca. By to zmienić potrzebna jest długoletnia akcja edukacyjną - to wnioski przedstawione przez ekspertów na konferencji prasowej, która odbyła się 18 marca w Warszawie. Podczas konferencji przedstawiono także wyniki międzynarodowego spotkania ekspertów na temat znaczenia jakości tłuszczów w diecie.

Ustalenia poczynione na początku lutego w Barcelonie są zgodne z opracowanym już w 1999 roku "Polskim Consensusem Tłuszczowym" czyli oficjalnym stanowiskiem polskich lekarzy, w sprawie zawartości tłuszczu w diecie.

Jak wyjaśniała dr Kozłowska-Wojciechowska z Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka, tłuszcze muszą dostarczać człowiekowi od 30 do 35 proc. dziennej energii. Jedynie 10 proc. z nich powinny stanowić nasycone kwasy tłuszczowe. Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka są kwasy tłuszczowe, które można znaleźć w olejach roślinnych i produktach, które z nich otrzymujemy - np. w margarynach.

Tymczasem większość Polaków spożywa zbyt dużo niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych, które są zawarte w maśle, tłustym mleku, tłustych serach. Efektem tego są choroby układu krążenia, zwiększony poziom cholesterolu we krwi, zwiększone ryzyko zawału serca.

Zdaniem ekspertów, by poprawić ten stan rzeczy trzeba w Polsce przeprowadzić długoletnią akcję edukacyjną. Dobrym pomysłem byłoby też wprowadzenie do szkół przedmiotu "Zdrowie człowieka" i uregulowanie kwestii sprzedaży słodyczy i dań typu fast food w szkolnych sklepikach.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko rakaZdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko rakaNiezdrowe odżywianie i brak aktywności fizycznej ponoszą winę za ponad jedną trzecią chorób...
Slow jogging – jak się do tego zabrać? Slow jogging – jak się do tego zabrać? Coraz więcej osób uprawia slow jogging. Co to jest slow jogging i czym się różni od zwykłego...

Pasaż zakupowy

Roman Kluska. Nie ide w kierunku niegodziwej ekologii