NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe). W jakich produktach występują?

PaelmerPhotoArts // via Pixabay PaelmerPhotoArts // via Pixabay

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zwane również witaminą F, to grupa dobroczynnych tłuszczów, które gwarantują nam zdrowie i ochronę przed chorobami na każdym etapie życia. Warunkują prawidłowy przebieg procesów życiowych już w fazie rozwoju płodowego i są nam potrzebne aż do późnej starości, by nasze organy i układy sprawnie pracowały jak najdłużej.NNKT – charakterystyka i budowa biologiczna


NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) pod kątem budowy biologicznej różnią się od tłuszczów nasyconych liczbą wiązań pomiędzy atomami węgla. Te ostatnie nie zawierają podwójnych wiązań w cząsteczce, natomiast NNKT mają co najmniej jedno takie wiązanie. W kontekście dietetycznym, kwasy nienasycone są dużo zdrowsze od nasyconych, ponieważ obniżają ciśnienie krwi oraz całkowity poziom cholesterolu, pomagają utrzymać odpowiednią wagę ciała, regulują poziom cukru we krwi, chronią przed miażdżycą i chorobami serca oraz usprawniają działanie układu hormonalnego, a także wzmacniają barierę immunologiczną organizmu. Niestety nie można tego powiedzieć o kwasach nasyconych, które cechują się wręcz odwrotnym działaniem, dlatego też ich miejsce (wieprzowina, wołowina, drób, przetwory mięsne, sery, śmietana) powinny zastąpić NNKT. Niekoniecznie całkowicie, ale na pewno w przeważającej mierze.

Kolejna istotna z punktu widzenia dietetycznego cecha NNKT to ich egzogenność. Egzogenne składniki odżywcze to takie, których nasz organizm nie potrafi wytworzyć  samodzielnie, musimy więc czerpać je z pożywienia. Zdrowy, dorosły człowiek powinien dostarczać sobie dziennie około 2-3 g NNKT w odpowiednich proporcjach. Źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych są przede wszystkim tłuste ryby zimnych mórz, oleje rybie i roślinne, a także niektóre warzywa oraz orzechy. O ile niedobór pewnych rodzajów NNKT raczej nam nie grozi, to przeciętna dieta Polaka jest zdecydowanie zbyt uboga w kwasy omega-3, najważniejsze z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu i ochrony przed zmianami chorobotwórczymi.


wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy