Olej makadamia - właściwości i działanie. Jak stosować olej makadamia?

Przydaje się i w kuchni, i w pielęgnacji ciała. Kusząco pachnie i smakuje. Można go dodać nawet do kawy, by zastąpić nim niezdrowy syrop. Jest też jedną z odpowiedzi na pytanie: „jak się pozbyć cellulitu?”. To właśnie olej z orzechów makadamia – uniwersalny, smakowity, upiększający. Dowiedz się, jak w pełni wykorzystać jego bogactwo.



fot. dreamstimefot. dreamstime
  1. Orzechowy olej z australijskich drzew
  2. Olej makadamia daje zdrowie i piękno
  3. Olej makadamia jest najlepszy dla włosów suchych i zniszczonych
  4. Olej makadamia na cellulit i rozstępy

Orzechowy olej z australijskich drzew

W podzwrotnikowych, tropikalnych lasach na północno-wschodnich terenach Australii, rośnie drzewo makadamia – kilkunastometrowe, wiecznie zielone, o skórzastych, błyszczących liściach. Do lat 50. XX wieku nikt nie zwracał na nie szczególnej uwagi. Dopiero, gdy na kontynent przybył pewien szkocki botanik nazwiskiem Walter Hill, drzewo makadamiowe stało się obiektem zainteresowania przyrodników, a niedługo potem także przedsiębiorców. Hill najpierw natknął się na orzechy makadamii, a potem wraz z zespołem badawczym, odkrywał właściwości napotkanego przez siebie drzewa i jego intrygujących owoców. Ustalił, między innymi, że makadamia liczy kilkanaście odmian, z których tylko dwie wydają jadalne nasiona. Orzechy makadamii okazały się bardzo smaczne, odżywcze, pachnące i kremowe. Australijczycy postanowili rozwinąć ich uprawy, przekonani, że te niedawno poznane rarytasy zdobędą uznanie na całym świecie. Tak też się stało. Do dziś Australia pokrywa światową produkcję orzechów makadamia w 30%. Pozostałymi dostawcami tych orzechów na międzynarodowy rynek są też Brazylia, Hawaje czy Zimbabwe.


Twardy jak makadamia

Jeśli powiedzenie „twardy orzech do zgryzienia” kojarzy Wam się z rozłupywaniem orzechów włoskich lub otwieraniem kokosu, pora przestawić się tu na myślenie o makadamii. Te niewielkie orzechy mają tak twardą skorupkę, że muszą ją rozłupywać specjalne maszyny. Trudno zrobić to samodzielnie. A nawet, gdyby nam się udało, to raczej nie na tyle, aby nie naruszyć delikatnego jądra, wypełniającego środek.


Orzechy makadamia są bardzo delikatne. Po zdjęciu z nich twardej skorupki, uzyskujemy dostęp do aksamitnej kulki o słodkawym zapachu i lekko masłowym, słodkim smaku. Ze względu na swoją konsystencję, makadamia chętnie wykorzystywane są w kuchni do przyrządzania kremowych, łagodnych potraw i do uświetniania deserów. Dodajmy je do ciasteczek maślanych, by wzbogacić ich smak. Lub do zupy krem, by zaakcentować jej słodycz. Pokruszmy orzechy makadamii do zapiekanki z warzyw lub uprażmy je z odrobiną przypraw. W deserze połączmy natomiast z bananem, ananasem, kokosem lub czekoladą. Możliwości i kombinacji smakowych mamy do dyspozycji dużo, jednak traktując makadamię jako składnik dania, wybierajmy przemyślane przepisy. Po pierwsze dlatego, że to towar niemalże luksusowy. Za kilogram orzechów zapłacimy ponad 100 złotych. Po drugie, makadamia to istna bomba kaloryczna. Stugramowa porcja zawiera aż 700 kalorii. I choć obecny w nich tłuszcz jest bardzo zdrowy, pamiętajmy, że wartość kaloryczna naszej potrawy znacznie przez nie wzrośnie. A co możemy powiedzieć o oleju tłoczonym z orzechów makadamii? Czy jest równie ekskluzywny, jak surowiec, z którego powstaje?
Olejem makadamia możemy słodzić niektóre napoje, chociażby kawę, fot. shutterstock

Olej makadamia daje zdrowie i piękno

Olej pozyskiwany z orzechów makadamia ma bardzo gęstą konsystencję, bladożółtą barwę i piękny, subtelny, słodko-orzechowy aromat. Jest wyśmienitym produktem spożywczym, bo nadaje się zarówno do smażenia, jak i do jedzenia na zimno, np. w surówkach, pastach, dipach czy w koktajlach.

Olejem makadamia możemy słodzić niektóre napoje, chociażby kawę. Dlaczego mielibyśmy to robić? Ponieważ to słodki olej, który z powodzeniem zastąpi kaloryczny i niezdrowy syrop, a i tak nada kawie lekko orzechowego smaku. Przy okazji jego porcja uzbroi nas w drogocenne kwasy tłuszczowe oraz witaminy i sole mineralne.

Olej makadamia zawiera bardzo dużo witaminy E, a ponadto także witaminy z grupy B, witaminę A, fenole, lecytynę oraz, co najważniejsze, kwas oleopalmitynowy. Jest to substancja zaliczana do grupy kwasów omega-7. Bardzo dobrze współgra z sebum wydzielanym przez naszą skórę oraz pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na choroby serca. Olej z orzechów makadamii jest jednym z nielicznych źródeł, które posiadają ten kwas w swoim składzie (znajduje się jeszcze w oleju z rokitnika, w mleku matki, a także niektórych produktach pochodzenia zwierzęcego).

Warto wiedzieć!

Na oleju makadamia, chociaż to produkt tłoczony na zimno, możemy bez obaw smażyć potrawy. To dlatego, że ma wysoką temperaturę dymienia (podczas obróbki cieplnej jest dwa razy bardziej stabilny, niż polecana do smażenia oliwa z oliwek). Niemniej warto stosować go również na surowo, bo tylko wtedy podkreśli danie swoim wyjątkowym smakiem i aromatem. Cena produktu to około 30 zł za 250 ml.

Olej makadamia jest najlepszy dla włosów suchych i zniszczonych

Naturalne oleje są niezastąpione w pielęgnacji włosów. Odkąd olejowanie stało się jednym z kosmetycznych hitów, na włosach przetestowano już chyba każdy rodzaj oleju. Wszystkie intensywnie odżywiają włosy i chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wiele z nich ma uzdrawiający wpływ na skórę głowy.

Olej makadamia dedykowany jest zaś szczególnie włosom suchym, łamliwym i zniszczonym, które potrzebują gruntownej odbudowy. Działa on już od nasady włosów, wnikając w mieszki włosowe. Szybko i skutecznie wchłania się w skórę, zmiękcza włosy, nawilża, regeneruje i minimalizuje ich puszenie się. Kosmyki nabierają sprężystości i zdecydowanie lepiej się układają. Olej można nakładać na same końcówki lub na całe włosy, zaczynając od skóry. Jest wydajny, bo ma gęstą konsystencję. Nie musi być stosowany solo. Można połączyć go z innymi olejkami lub mieszankami ziołowymi czy dodawać do masek. Dużym plusem jest to, że włosy błyskawicznie go chłoną.
Olej makademia można stosować do suchych i zniszczonych włosów, fot. shutterstock

Olej makadamia na cellulit i rozstępy

To właśnie wspomniany już kwas oleopalmitynowy, zawarty w oleju makadamia, w głównej mierze oddziałuje na naszą skórę. Koi ją i nawilża, bardzo dobrze wygładza i uelastycznia. Chroni przed fotostarzeniem. Wzmacnia naturalny płaszcz lipidowy. Wysokie stężenie witaminy E w oleju makadamia dodatkowo wpływa na odmłodzenie i odnowę naskórka.
Olej makadamia zasłynął jako pogromca cellulitu oraz rozstępów i wszelkiego rodzaju blizn. Podczas regularnego stosowania daje widoczne efekty w tym zakresie. Najlepiej stosować go na skórę codziennie, aplikację wzbogacając masażem.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

  1. Michael Murray, Joseph Pizzorno, Lara Pizzorno; “The Encyclopedia Of Healing Foods”; Atria Books, New York, 2005.;
  2. Katarzyna Karłowicz-Bodalska, Tadeusz Bodalski; “Nienasycone kwasy tłuszczowe, ich właściwości biologiczne i znaczenie w lecznictwie”; „Postępy Fitoterapii”, nr 1/2007.;
  3. Naveed, Akhtar & Ahmad, Mahmood & SATTAR, MALIK. (2006).; “EVALUATION OF BASIC PROPERTIES OF MACADAMIA NUT OIL.”; Gomal University Journal of Research, 22: 21-27 (2006) ;
  4. Roberta Cazzola; “First insights of macadamia nut oil as dietary fat. Potential health benefits”;  Agro Food Industry Hi Tech 29(6):18 · November 2018;
  5. enna Fletcher; “The health benefits of macadamia oil”; data dostępu: 2019-05-31
Ocena (3.8) Oceń: