Olej z nasion bawełny działanie i właściwości. Zastosowanie oleju z nasion bawełny

pixabay.com pixabay.com

Przewiewne, wygodne i trwałe tkaniny to nie wszystko, co zawdzięczamy uprawom bawełny. Z nasion tej rośliny użytkowej produkowany jest również olej o cennych walorach kosmetycznych. Jego niebywałe właściwości nawilżające oraz regenerujące skutecznie poprawią wygląd suchej skóry i uzdrowią zniszczone, porowate włosy.


Bawełna – tkanina wszech czasów

Bawełna to surowiec znany i wykorzystywany od zamierzchłych epok. Najstarsze odnalezione zapisy na jej temat pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat, ale najprawdopodobniej bawełnę znano już kilkanaście tysięcy lat przed naszą erą. Pierwsze ubrania i tekstylia bawełniane powstawały na obszarach klimatu tropikalnego. Bawełna umożliwiała uszycie lekkiego i chłonnego odzienia, które idealnie nadawało się do noszenia w wysokich temperaturach. Do dziś pozostaje najbardziej popularną tkaniną, numerem jeden w przemyśle tekstylnym. Cechuje się dużą wytrzymałością i dobrze absorbuje wilgoć. Za sprawą wyjątkowo wysokiej chłonności, włókien bawełnianych używa się również do produkcji materiałów opatrunkowych.

Pomimo tego, że bawełna jest typową rośliną użytkową, trudno przejść obojętnie obok jej walorów estetycznych. Kwiaty bawełny przybierają kolor żółty, kremowobiały lub intensywnie różowy i podobne są do kwiatów hibiskusa, co wynika zresztą z dość bliskiego pokrewieństwa tych dwóch roślin. Najciekawiej bawełna (zwana też bawełnicą) przekształca się jednak po kwitnieniu, kiedy to pękają jej torebki nasienne. Każda z torebek zawiera około 25 nasion, a ich łupiny pokryte są długimi na kilka centymetrów, białymi włóknami, tworzącymi nieregularne puszyste kłębki. Nas najbardziej interesuje jednak to, co można pozyskać ze wspomnianych nasionek. Bawełnicy nie wykorzystuje się bowiem jedynie do produkcji tkanin.

pixabay.com
Sonda
Czy stosujesz kosmetyki z wyciągiem z olejku z bawełny?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy