Siarka (S) - zapotrzebowanie na siarkę - właściwości, rola w organizmie i jej niedobory

By Didier Descouens (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons By Didier Descouens (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Od najdawniejszych czasów siarka była wykorzystywana w medycynie naturalnej. To dlatego, że jej właściwości biologiczne mają ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i dobrego wyglądu. Człowiek składa się w 0,25 proc. siarki. Siarka jest makroelementem zawierającym się w każdej komórce organizmu. Warto poznać niezwykłe właściwości tego pierwiastka.  Siarka w ustroju – dlaczego jest tak istotna?

Siarka (S) występuje w naszym organizmie jako składnik białek, hormonów, kwasów i innych substancji odpowiadających za ważne funkcje życiowe. Jest elementem strukturalnym między innymi metioniny, insuliny, tauryny, cysteiny, heparyny czy glutationu, a także witamin (witaminy z grupy B, witamina B7). Dlatego nie bez znaczenia jest jej wpływ na pracę układu krwionośnego oraz nerwowego, a także na detoksykację organizmu i poprawę wyglądu.

Heparyna na przykład pomaga obniżać ciśnienie krwi. Cysteina, z kolei, jako aminokwas siarkowy wchodzi w skład keratyny, która polepsza stan skóry, włosów i paznokci. Glutation bierze natomiast udział w oczyszczaniu organizmu z substancji toksycznych.

Siarka jest budulcem tkanki łącznej i zapewnia stawom elastyczność. Odpowiednie stężenie siarki w organizmie pozwala na regenerację i uzupełnienie ubytków w obrębie chrząstek stawowych. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, wykorzystuje się ją w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej czy rwy kulszowej.

Większość związków siarki obecnych w naszym ustroju przechodzi w postać siarczanów i może być wydalona wraz z moczem. Ma to związek z detoksykacyjnymi właściwościami tego makroelementu oraz z jej obecnością we wspomnianym glutationie. Siarczany przed wydaleniem wiążą się bowiem ze związkami toksycznymi, między innymi z nikotyną, przez co wspierają wątrobę w odtruwaniu organizmu.


Wydobycie siarki. By Jean-Marie Hullot (originally posted to Flickr as Kawah Ijen) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy