Sól przyprawa - właściwości, działanie i zastosowanie soli

By kevindooley [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons By kevindooley [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Trudno wyobrazić sobie życie bez soli. Dosłownie straciłoby smak. A do tego mogłoby nie być zbyt zdrowe. l, ze względu na zawartość sodu, jest niezbędna, abyśmy mogli sprawnie funkcjonować. Dlaczego w takim razie zewsząd słychać, że musimy ograniczyć sól do minimum, a nawet całkowicie wyeliminować z diety?


Słono-słodkie zachcianki

W niechlubnym starciu o tytuł „białej śmierci” sól idzie łeb w łeb z cukrem. A  przecież i sól, i cukier są potrzebne naszemu organizmowi na co dzień. O co więc chodzi z tą medialną nagonką i trąbieniem o szkodliwych właściwościach tak jednego, jak i drugiego? Wreszcie, które z nich rzeczywiście zasługuje na powyższe miano?

Powiedzmy najpierw kilka słów o cukrze. Cukier krzepi i dodaje energii. Na dobrą sprawę jednak, wystarczy nam ten, który znajduje się w owocach, warzywach i nisko przetworzonych produktach spożywczych. Cukier przemysłowy z kolei nie jest nam potrzebny do szczęścia. Poza walorami smakowymi nie ma nam nic do zaoferowania. Energia pozyskana z białego cukru ulega w naszym organizmie niekorzystnym przemianom metabolicznym. To on właśnie przekształca się w zbędną tkankę tłuszczową, powoduje otyłość, cukrzycę i choroby układu krwionośnego czy próchnicę. Jest groźniejszy niż tłuszcze nasycone. A jak jest z solą? Powszechnie wiadomo, że zbyt duży udział soli w diecie wywołuje nadciśnienie tętnicze. Aby zrozumieć ten proces, musimy uświadomić sobie, że sól to nic innego, jak chlorek sodu.

Sód – czy nadmiar sodu jest gorszy niż jego niedobór?

Sód to jeden z pierwiastków mających kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Poza tym, że jest niezbędnym do życia makroelementem, należy też do najważniejszych elektrolitów.

Elektrolity to z kolei jony soli, obdarzone dodatnim lub ujemnym ładunkiem elektrycznym. Pełnią wiele istotnych funkcji, np. regulują gospodarkę wodną organizmu, transportują składniki odżywcze, usprawniają pracę mięśni, umożliwiają przesyłanie impulsów nerwowych oraz utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Krążą w płynach ustrojowych, krwi i osoczu. Najważniejsze elektrolity to potas, chlor oraz omawiany tutaj sód. O ile potas kumuluje się głównie wewnątrz komórek ciała, o tyle sód wraz z chlorem znajdują się w większości w przestrzeni pozakomórkowej. Takie rozmieszczenie elektrolitów zapewnia równowagę ciśnienia osmotycznego.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy