Stront (Sr) - zapotrzebowanie na stront - właściwości, rola w organizmie i jego niedobory

Photo by: PublicDomainPictures // via Pixabay Photo by: PublicDomainPictures // via Pixabay

Stront należy do pierwiastków śladowych. Jest minerałem, który tak w pożywieniu, jak i w ludzkim ustroju występuje w bardzo niewielkich ilościach. Nie znaczy to jednak, że jest bezwartościowy dla naszego zdrowia. Okazuje się bowiem, że stront posiada ważne właściwości terapeutyczne.W ustroju dorosłego człowieka (ważącego około 70 kg) znajduje się go około 1-4 mg strontu (Sr). Jest to śladowa ilość, która nie kumuluje się w żadnym konkretnym organie. Stront jest zresztą słabo absorbowany przez organizm i na bieżąco wydalany. W niewielkim stopniu może koncentrować się w nerkach, wątrobie, mięśniach, płucach, mózgu oraz w mięśniu sercowym. W ujęciu biologicznym, stront jest na tyle słabo przebadanym pierwiastkiem, że trudno powiedzieć coś więcej o jego roli w organizmie. Nie można jednak uznać, że pozostaje bez znaczenia dla procesów życiowych człowieka. Szczególnie interesujące jest podobieństwo strontu i wapnia oraz wynikający z tego faktu leczniczy potencjał omawianego pierwiastka. Jak nietrudno się domyślić, stront jest pomocny w profilaktyce oraz leczeniu chorób kości.

Charakterystyka i zastosowanie strontu


Stront został odkryty pod koniec XVIII wieku. To miękki, ciągliwy i kowalny metal, należący do grupy berylowców, czyli metali ziem alkalicznych. Jest bardzo podobny do innego pierwiastka z tej grupy – wapnia. Charakteryzuje się srebrzystoszarą barwą z metalicznym połyskiem. Na jego powierzchni, w warunkach pokojowych, wytwarza się cienka, ochronna warstwa tlenków. Stront reaguje gwałtownie z wodą, a przy potarciu zaczyna się palić. Po ogrzaniu wchodzi w reakcje z niemetalami (np. z wodorem, azotem czy siarką). Pod względem aktywności chemicznej niewątpliwie bardziej przypomina potas niż wapń. Burzliwie reaguje również z kwasami i alkoholami.

Stront w stanie wolnym nie występuje. W przyrodzie obecny jest głównie w formie minerałów wapniowych oraz pod postacią innych minerałów, np. strontcjanitów oraz celestytów. Z licznymi pierwiastkami tworzy sole.

Zawartość strontu w skorupie ziemskiej plasuje go na 22. miejscu pod kątem rozpowszechnienia. W 1808 roku otrzymano go dzięki elektrolizie chlorku strontu przy zastosowaniu katody rtęciowej. Stront ma dość wąskie zastosowanie w przemyśle. Wykorzystuje się go głównie przy produkcji lamp radiowych i kineskopowych, sztucznych ogni, niektórych rodzajów szkła, glazury, farb świecących (siarczek strontu fosforyzuje) i pigmentów oraz w pirotechnice dla uzyskania czerwonej barwy płomieni. Promieniotwórczy izotop strontu wykorzystuje się zaś do zasilania statków kosmicznych i odległych stacji meteorologicznych.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy