Syrop z pędów sosny - właściwości, skład i zastosowanie syropu z pędów sosny

Pęd z pąkami. By Pleple2000 (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons Pęd z pąkami. By Pleple2000 (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Oczyszcza organizm, leczy infekcje i działa łagodząco na ból gardła. Lada moment rozpoczyna się sezon na zbiór młodych pędów sosny, z których można przygotować pyszny i zdrowy syrop – idealny na kaszel, nawet dla małych dzieci, które uwielbiają jego słodki smak.


Sosna zwyczajna, pospolita jak nazwa wskazuje jest drzewem dość pospolitym w polskim krajobrazie. Spotkać ją można w lasach, borach, a także samotnie rosnącą na piaszczystej glebie.

Sosna zwyczajna ma dosyć długą historię leczniczą. „Zawsze traktowana była jako drzewo magiczne, obdarzone życiodajną mocą. Stanowiła symbol długowieczności, zdrowia, męstwa i zwycięstwa. (…) Pączki, pędy, igły i szyszki były lekiem na reumatyzm, szkorbut, opuchliznę wodną i gruźlicę.” – pisze w książce „Zioła, jak zbierać, przetwarzać, stosować” Magdalena Gorzkowska.

Spacerując po polskich lasach i patrząc na ogołocone z młodych pędów sosny, można odnieść wrażenie, że polskie społeczeństwo nadal wierzy w uzdrawiającą moc tego drzewa. Czy słusznie?

Współczesna literatura donosi, że pączki i młode pędy sosny mają działanie wzmacniające, odkażające, moczopędne i wzmacniające. Są bogate w olejki eteryczne, garbniki, substancje gorzkie, witaminę C, flawonoidy i sole mineralne. Stosuje się je do leczenia nieżytów górnych i dolnych dróg oddechowych, ponieważ doskonale łagodzą chrypkę i bóle gardła. Sprawdzają się również w leczeniu suchego kaszlu i anginy. Sosna ma także własciwości antyseptyczne.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy