Tytan (Ti) - zapotrzebowanie na tytan - właściwości, rola w organizmie i jego niedobory

Tytan to pierwiastek, którego nazwa na wskroś  kojarzy się z przemysłem ciężkim oraz skomplikowaną maszynerią, do tworzenia której musi służyć. I rzeczywiście – metal ten ma szerokie zastosowanie w budowie wytrzymałych i trwałych konstrukcji produkowanych na użytek lotnictwa, motoryzacji, militariów czy sportów ekstremalnych. Niezwykłe właściwości tytanu sprawiają jednak, że możemy mieć z niego pożytek również w nieco bliższych nam sferach życia.Tytan: właściwości i zastosowanie

Tytan (Ti) to pierwiastek metaliczny o białoszarej barwie. Jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie – występuje głównie w skałach magmowych i osadowych, a także w rudach innych metali. Niewielkie ilości tytanu znajdują się w roślinach, głównie w skrzypie polnym i w pokrzywie. Summa summarum, tytan jest dziewiątym pierwiastkiem na Ziemi pod kątem powszechności występowania.

Nie bez kozery naukowcy, poszukując nazwy dla niego, zainspirowali się mitologią grecką i występującymi w niej potężnymi bogami. Tytan jest wytrzymały i odporny, a jednocześnie lekki – to właśnie stanowi o jego wyjątkowości. Te szczególne cechy tytanu wykorzystują głównie przemysły lotniczy, zbrojeniowy i motoryzacyjny. Tytan charakteryzuje się niską gęstością (około 60% gęstości żelaza), jest materiałem sztywnym i bardzo odpornym na korozję. Niklowy superstop, jeden z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych materiałów na świecie, to mieszanina niklu, glinu i tytanu właśnie. Tytan niełatwo poddaje się rozciąganiu – jest na nie podatny w równie niedużym stopniu, co większość stopów stali. Pożyteczność tytanu wynika także z kilku innych jego cech, o których warto wspomnieć. Tytan ma wysoką odporność na działanie chlorków i kwasów, a do tego jest nietoksyczny. Może dzięki temu służyć do budowy lekkich i wysokojakościowych konstrukcji. Jest szeroko wykorzystywany w przemyśle morskim i wodnym, ze względu na to, że opiera się korozji pod wpływem wody morskiej oraz chlorowanej. Co ciekawe, tytan wykazuje biologiczną kompatybilność z tkankami ludzkimi.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy