Jesteś tutaj:

Bolesławiec, Polska - pogoda . Prognoza pogody dla Bolesławca.

Wtorek, 19 marca 2024 Wschód słońca: 6:00 Zachód słońca: 18:10
Noc (2300 - 500)
czyste niebo
-1°C
1021hPa
10km/h, wschodni
0mm
Rano (500 - 1100)
czyste niebo
0°C
1023hPa
10km/h, wschodni
0mm
Południe (1100 - 1700)
czyste niebo
8°C
1022hPa
10km/h, wschodni
0mm
Wieczór (1700 - 2300)
czyste niebo
4°C
1023hPa
11km/h, wschodni
0mm

Oceń stronę:
4.4 z 5 / głosów 4
Bolesławiec

Bolesławiec – miasto w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Bolesławiec.

Powierzchnia*: 23.57 km²
Liczba ludności*: 39 851

* Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.

Bolesławiec, Polska – pogoda. Prognoza pogody dla Bolesławca

Na naszym portalu zawsze prezentowana jest aktualna pogoda dla Bolesławca – godzinowa i długoterminowa. Miasto w województwie dolnośląskim położone jest w sąsiedztwie rozległych borów. Chcesz wiedzieć, jaka temperatura przewidywana jest na jutro? Wolisz przygotować się na opady śniegu lub deszczu? Nasz portal dostarczy Ci wszystkich niezbędnych informacji.

Jakie są rodzaje prognoz pogody?


Przewidywanie stanu atmosfery i związanych z nim zjawisk meteorologicznych dotyczących wyznaczonego obszaru i przedziału czasu jest określane mianem prognozy pogody. Biorąc pod uwagę zasięg czasowy, wyróżnia się kilka rodzajów prognoz synoptycznych:
•    natychmiastowe (ang. nowcasting), dotyczące najbliższych kilku do kilkunastu godzin,
•    krótkoterminowe, np. godzinowe oraz na jutro (do 72 godzin),
•    średnioterminowe (do 2 tygodni),
•    długoterminowe (kilka miesięcy do roku).

Zależnie od wielkości rozpatrywanego obszaru, rozróżnia się prognozy: mezoskalowe (lokalne), dotyczące powierzchni od kilkunastu do kilkudziesięciu km2 oraz makroskalowe, obejmujące tereny dziesiątek tysięcy km2.

Ze względu na przeznaczenie, pogoda dla Bolesławca godzinowa i długoterminowa może być np.: ogólna, lotnicza, dla kierowców oraz wędkarzy.

Pogodę można również określić jako subiektywną (synoptyczną, tradycyjną) oraz obiektywną, wykorzystującą matematyczne modele procesów atmosferycznych, tworzone przy użyciu zaawansowanych komputerów. Przepowiadanie zmian zjawisk atmosferycznych ma historię sięgającą starożytności. Metodę numeryczną po raz pierwszy przedstawił w 1922 roku angielski uczony L.F. Richardson. Najwcześniejsze komputerowe prognozy pogody opracował w 1950 roku J. Charney i J. von Neumann w Princeton w USA. Rozwój technik numerycznych szybko postępował wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej komputerów oraz poszerzaniem się wiedzy z dziedziny meteorologii, a także wraz z postępem w technologiach teleinformatycznych i sposobach obliczeniowych.

Jakie narzędzia do prognozy pogody są stosowane w Polsce?


Miesięczna i sezonowa pogoda długoterminowa dla miasta Bolesławiec jest określana z zastosowaniem modeli statystycznych. Są one najdokładniejsze ze względu na problemy, jakie sprawia występowanie efektu chaosu deterministycznego w równaniach opisujących dynamikę atmosfery. Przewidywanie warunków synoptycznych na jutro i na kolejne dni obarczone jest często niemożliwym do zaakceptowania ryzykiem. Polski Instytut Badawczy IMGW-PIB, oprócz globalnych modeli, rozwija i wykorzystuje własne systemy – IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes.

Na czym polega model prognozy pogody IMGW-Reg?


IMGW-Reg jest statystycznym modelem, w którym przewidywana jest wartość średniej miesięcznej temperatury powietrza oraz sumy miesięcznej opadów wraz z odchyleniem standardowym prognozowanej wartości. Technika ta wykorzystuje metody regresji cząstkowej, przyjmując za predyktory pola kwantyli wybranych zmiennych meteorologicznych (temperatura, wysokość geopotencjału, składowa strefowa wiatru, wilgotność względna). Wynikiem jest wyselekcjonowana wiązka prognoz danego elementu, na podstawie której określa się najbardziej prawdopodobną klasę. Model uruchamiany jest raz w miesiącu i generuje pogodę długoterminową dla sześciu najbliższych miesięcy i dwudziestu wybranych miast w Polsce.

Jak działa model IMGW-Bayes do pogody długoterminowej?


IMGW-Bayes jest także statystycznym modelem. Opiera się na teorii prawdopodobieństwa i twierdzeniu Thomasa Bayesa. Przewidywana jest możliwość wystąpienia miesięcznej średniej temperatury powietrza, miesięcznej sumy opadów, w klasie „powyżej normy”, „w normie” i „poniżej normy”. Do obliczeń wykorzystywane są dane, które dotyczą wybranych pól meteorologicznych z różnych poziomów troposfery i stratosfery. Model ten stosuje się raz w miesiącu do otrzymywania długoterminowej prognozy pogody z wyprzedzeniem maksymalnie pięciu miesięcy. Obecnie analizę synoptyczną wykonuje się dla osiemdziesięciu siedmiu stacji meteorologicznych w Polsce, a wyniki interpoluje dla obszaru całego kraju.

Wykorzystywane w Polsce modele IMGW dla prognozy średniej miesięcznej temperatury powietrza wykazują sprawdzalność na poziomie 57 proc. (IMGW-Bayes) i 64 proc. (IMGW-Reg); dla miesięcznej sumy opadów umożliwiają osiągnięcie sprawdzalności na poziomie 35 proc. (IMGW-Reg) i 37 proc. (IMGW-Bayes).

Prognoza pogody dla kierowców w Bolesławcu


Przemieszczasz się autem po Bolesławcu? A może jesteś zawodowym kierowcą? Zapraszamy do skorzystania z naszego portalu. Wystarczy, że wyznaczysz miejsce startu oraz cel podróży, a poznasz wszystkie niezbędne parametry prognozy, dotyczące całej trasy. Pomocna będzie pogoda dla Bolesławca na jutro, godzinowa, oraz długoterminowa. Uwzględniają one specyficzne warunki atmosferyczne, wpływające bezpośrednio na bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Te specjalistyczne informacje biorą pod uwagę lokalne zjawiska meteorologiczne. Wykorzystują m.in. mezoskalowe modele numeryczne z godzinową asymilacją danych.

W Polsce Generalne Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad dysponują tak zwanymi drogowymi stacjami pomiarowymi polskich miast, wykorzystywanymi w centrach dyspozytorskich i do tworzenia prognozy pogody dla kierowców.