Bociany w potrzebie: „Pomóż bocianom przetrwać zimę”

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych, fot. Iwona i Paweł Czadowscy Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych, fot. Iwona i Paweł Czadowscy

Bocian biały – przez wielu zwany symbolem polskiej wsi – to najliczniejszy gatunek spośród trafiających do ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, który każdego roku udziela pomocy około 120 osobnikom będącym w nagłej potrzebie.Dlaczego tak wiele zwierząt wymaga pomocy człowieka? Przyczyn jest wiele. Do najczęstszych zaliczają się ciężkie złamania skrzydeł i kończyn spowodowane upadkami z gniazd, kolizjami z zabudowaniami. Duży pogrom wśród bocianów sieją także linie wysokiego napięcia. W zdecydowanej większości przypadków kontakt z prądem elektrycznym jest dla bociana śmiertelny, a gdy już będzie miał na tyle szczęścia żeby przeżyć, czeka go długa i mozolna walka z krytycznymi powikłaniami, m.in. ciężkimi paraliżami. – czytamy na stronie ośrodka.

Dlaczego bociany zostają w Polsce na zimę? Ptaki kuszą coraz bardziej łagodne zimy i antropogeniczne źródła pokarmu (np. lokalne składowiska śmieci, miejsca wykładania resztek z ubojni). W związku z tym, z roku na rok może rosnąć liczba bocianów zimujących w Polsce.

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych, fot. Iwona i Paweł Czadowscy
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy