Jak radzić sobie z upałem? Zdrowy tryb życia, dobre samopoczucie

Fot. Antonio Thomás Koenigkam Oliveira[CC BY 2.0], Flickr CC Fot. Antonio Thomás Koenigkam Oliveira[CC BY 2.0], Flickr CC

Nadeszła fala upałów. Jak przewidują synoptycy,  słupki termometrów mają pokazać nawet 36 stopni Celsjusza. Taka pogoda utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka dni. Jak więc najlepiej radzić sobie w upał?Co jeść i pić?

Gdy żar leje się z nieba, najważniejsze staje się uzupełnianie zasobów wody w organizmie. Bowiem odwodnienie może być bardzo groźne – prowadzi do omdleń, obniżenia koncentracji, bezsenności, oraz dodatkowo przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. Jednak nie każdy napój nadaje się do spożycia w czasie upału.

Sok, nektar, napój
Sok 100% otrzymujemy wyłącznie z owoców, bez żadnych dodatków. Dlatego ich wartość odżywcza jest bardzo zbliżona do wartości odżywczej owoców i soków świeżo wyciskanych.

Nektar to rozcieńczony wodą, świeży lub odtworzony z koncentratu sok z dodatkiem cukru. Minimalna ilość soku owocowego użyta do wyprodukowania nektaru może się wahać zależnie od smaku od 25 do 50%. Mniejsza ilość soku w tym produkcie musi zostać uzupełniona cukrem i wodą.

Napój to zwykle jeszcze bardziej rozcieńczony wodą sok z dodatkiem cukru. Może zawierać 5-20% soku oraz syntetyczne barwniki, chemiczne konserwanty, aromaty, a także sztuczne środki słodzące.

Źródło: www.sprawdz-co-pijesz.pl
Najlepsza jest woda niegazowana – mineralna, źródlana, ale w żadnym wypadku nie ta z kranu. Kiedy jest gorąco, powinniśmy jej wypić co najmniej 2 litry, dawkując małymi łykami jeszcze zanim poczujemy pragnienie. Oprócz wody mogą to być jeszcze soki owocowe, przy czym w sklepie należy zwrócić uwagę na opakowanie, czy przypadkiem wybrany przez nas towar z wizerunkiem owocu nie jest nektarem albo napojem. Dobrym rozwiązaniem jest też sok pomidorowy, który uzupełnia niedobory potasu.

Wiele osób schładza się piciem zimnego piwa. Tymczasem alkohol w czasie upałów to bardzo złe rozwiązanie, daje uczucie ochłody tylko na początku, a potem rozgrzewa organizm. Dodatkowo też może obniżyć ciśnienie. Należy zrezygnować też z kawy, która wypłukuje z organizmu potas i magnez, oraz innych napojów zawierających kofeinę.

Ważna jest również odpowiednia dieta. W gorące dni lepiej zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych posiłków, a zastąpić je lekkimi daniami z dużą zawartością świeżych warzyw i owoców.
Moim zdaniem
Lubisz upalną pogodę?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy