Smog w Polsce – przyczyny i rodzaje. Czy smog jest groźny?

Fot. Matteo Catanese [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Matteo Catanese [CC BY 2.0 ], Flickr.com

W ostatnim czasie dużo się mówi i pisze o smogu. Co to tak naprawdę jest ten smog? Czy rzeczywiście jest tak szkodliwy? 


Smog tworzą drobne cząsteczki , toksyczne substancje zawarte w powietrzu. Ich stężenie powietrzu zależne jest od warunków atmosferycznych, pory roku, a także od ukształtowania terenu. 

Pozostaje kwestia: co najbardziej truje w smogu? W czasie zimy najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka jest pył zawieszony zawierający cząsteczki o bardzo małych rozmiarach – powiedział PAP prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP dr Piotr Dąbrowiecki.

Wraz z pyłem emitowane są również metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, a wśród nich benzopiren, uznawany za jedną z bardziej znaczących substancji kancerogennych. Benzopiren może prowadzić do uszkodzenia nadnerczy, zaburzeń układu chłonnego, oddechowego i chorób krążenia. "Jesteśmy czerwoną plamą na tle Europy i świata, jeśli chodzi o ilość tego rakotwórczego związku w powietrzu" – podkreślił prof. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. 

www.eea.europa.eu/
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy