Najdłuższe i największe zwierzęta na świecie - wieloryby i wstężnice.

Fot.: NOAA Fot.: NOAA
Większość ludzi wie, które zwierzę żyjące na Ziemi jest największe. To oczywiście płetwal błękitny (przekracza 26 m i 120 ton). Ale istnieją stworzenia, które swoimi rozmiarami zaskakują w niemniejszym stopniu. Ich masa nie jest wprawdzie tak imponująca, jak u ogromnego ssaka, ale za to proporcje i długość… Najdłuższe zwierzę świata może osiągnąć nawet 60 metrów!

Największe zwierzęta żyją w morzach i oceanach. Stare kroniki żeglarskie pełne są informacji o gigantycznych stworzeniach. Od niepamiętnych czasów żeglarze wspominają o morskich potworach, które - według legend - z łatwością posyłały statki na dno. Skąd wzięły się nieprawdopodobne opowieści, z pasją opowiadane w portach na całym świecie?

Kałamarnica – długa, ale nie najdłuższa

W 2007 roku w mroźnych wodach Antarktydy wyłowiony został ogromny głowonóg – kałamarnica z gatunku Mesonychoteuthis hamiltoni. Zwierze liczyło 10 metrów długości i ważyło prawie 500 kg. Okaz został wywleczony na pokład przez załogę nowozelandzkich rybaków. Dziś znajduje się w muzeum narodowym w Wellington. Kałamarnica została dokładnie zbadana przez zespół pracujący pod kierownictwem biologów Marka Fenwicka, dr Steve O'Shea, dr Tsunemi Kubodera, Kat Bolstad oraz Olafa Blaufa.

Podczas badań okazało się, że oko stworzenia miało średnicę 27 cm, co oznacza, że kiedy kałamarnica żyła mogło one mieć nawet 40 cm. Naukowcy stwierdzili także (z niemałym zdziwieniem), że dziób wyłowionej właśnie kałamarnicy jest znacznie mniejszy niż inne, odnalezione wcześniej w żołądkach kaszalotów. Oznacza to, że w morzach muszą żyć osobniki daleko większe niż znalezisko rybaków z Nowej Zelandii…

Ocean kryje więcej tajemnic. Znamy stworzenie znacznie dłuższe niż Mesonychoteuthis hamiltoni. Kałamarnica atlantycka może przekroczyć 20 metrów długości! Połowę z tego stanowią olbrzymie ramiona. To nieco mniej niż kort tenisowy i dokładanie tyle ile wynosi długość samolotu pasażerskiego - Embraer 120. W tym przypadku także mamy podstawy sądzić, że gdzieś w niezbadanej morskiej toni czekają na odkrycie osobniki o jeszcze bardziej imponujących rozmiarach.

Niektórzy specjaliści uważają, że 20 metrów osiąga także największa na świecie ryba. Mowa o rekinie wielorybim, który pomimo groźnego wyglądu żywi się głównie planktonem i jest zupełnie niegroźny dla człowieka. Do tej pory jednak największy rekin wielorybi, którego rozmiary zostały potwierdzone ponad wszelką wątpliwość liczył nieco ponad 12,5 metra. Dużo, ale nie na tyle, aby konkurować z pewnym bezkręgowcem.

Najdłuższe stworzenie świata

Płetwale, kałamarnice i rekiny nie są w stanie konkurować z rekordzistkami jeśli chodzi o osiąganą długość. Najdłuższym zwierzęciem na świecie są wstężnice (Nemertea). Żyje ich około 900 gatunków. Zwykle mają kilkanaście centymetrów. Niektóre nie przekraczają 0,5 mm. Ale jeden gatunek wstężnic osiąga bagatela… 30 metrów. Dużo? Naukowcy podejrzewają, że niektóre osobniki, jeśliby rozciągnąć ich elastyczne ciało, mogłyby mierzyć nawet 60 metrów – mniej więcej tyle liczy rozpiętość skrzydeł Jumbo Jeta!

Wstężnice raczej nie wygrają konkursu piękności w świecie zwierząt. Ich długie, obłe ciało jest pokryte włoskami (jak u wirków), a jedną z charakterystycznych cech jest wysunięty ku przodowi ryjek. Żywią się pierścienicami, skorupiakami, mięczakami, a nawet rybami. Spotykane są różne kolory, od białego, przez brązowy do zielonego. U niektórych gatunków w zwojach mózgowych i pniach nerwowych występuje czerwony barwnik; niektóre wstężnice świecą.

Wstężnice żyją w różnych miejscach. Największe w morzach, ale są też takie, które można spotkać w mule przy brzegu i na liściach drzew.Wstężnice łatwo pomylić ze strzykwami (jeśli nie są zbyt wielkie). Zdarzyło się to Jay’emu Garbose, który jest autorem zdjęć do podwodnych filmów National Geographic i Discovery Channel. Garbose sfilmował wstężnice w okolicach Juno Beach na Florydzie. Dokumentalista początkowo podejrzewał, że kilkumetrowe stworzenie to strzykwa. Z błędy wyprowadzili go dopiero naukowcy z Smithsonian Institute. Dziś wiemy, że najdłuższym sfilmowanym stworzeniem była właśnie wstężnica.
ekologia.pl

Galeria zdjęć

Fot.: NOAAFot.: New Zeland Ministry of FisheriesFot.: Kałamarnice, NOAAFot.: Wstężnica, NFS
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy