PTAKI WIOSENNE W POLSCE. PTAKI WIOSNA I OBSERWACJE.

Kukułka Kukułka Fot. Wikimedia Commons
Jest wiosna, ptaki wracają do Polski. W związku z tym rusza w Polsce kolejna edycja ogólnoeuropejskiej kampanii Spring Alive – akcji obserwacji wiosennych przylotów. Akcja skierowana jest głównie do dzieci w wieku 8-12 lat, ale również do wszystkich osób zafascynowanych fenomenem ptasich migracji.

Uczestnicy rejestrują na stronie internetowej Spring Alive (www.springalive.net) pierwszego zauważonego w danym sezonie przedstawiciela czterech gatunków ptaków migrujących: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki. Na podstawie tych danych serwis generuje mapy ukazujące intensywność przelotu „posłańców wiosny”, dzięki czemu uczestnicy mogą śledzić jak  wiosna stopniowo rozkwita w całej Europie.

Organizatorem ogólnoeuropejskiego projektu edukacyjnego jest BirdLife International. W Polsce akcję prowadzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Spring Alive daje możliwość wniesienia własnego wkładu w gromadzenie wartościowych danych, które w przyszłości mogą wiele powiedzieć na temat ptasich migracji. Uczestnicy obserwując cztery badane gatunki, pomagają określić wahania w datach ich przylotów i ocenić jaki wpływ wywierają na nie zmiany temperatury w Europie. W ten sposób przyczyniają się do poznania zjawiska zmiany klimatu. Kampania doskonale przybliża - szczególnie najmłodszym - zagadnienia związane z ptasimi migracjami i przekształceniami klimatu.

Spring Alive zyskało ogromną popularność wśród nauczycieli, opiekunów szkolnych kół przyrodniczych, którzy w oparciu o zamieszczone na stronie materiały oraz scenariusze lekcji wprowadzają dzieci w fascynujący temat ptasich migracji ich powiązań ze zmianami klimatycznymi, wpływu jaki wywiera na nie ludzka działalność. Spring Alive nie tylko skupia się na śledzeniu przelotu ptaków, ale pokazuje, że nie znają one granic i w ten sposób łączą ludzi, kraje i kontynenty.

Osoby pragnące wziąć udział w Spring Alive powinny odwiedzić stronę www.springalive.net, gdzie można zarejestrować swoje obserwacje. Im więcej osób opisze swoje pierwsze wiosenne spotkania z bocianami, jerzykami, jaskółkami i kukułkami, tym większą wartość zyskają gromadzone w ramach projektu dane.

W ubiegłym roku Spring Alive zebrało 93.984 zgłoszeń z 35 krajów. Projekt jest doskonałą okazją dla rodzin, nauczycieli i uczniów oraz po prostu grup przyjaciół w całej Europie by korzystając z pierwszych cieplejszych dni, wyjść na spacer i cieszyć się nadchodzącą wiosną.

Źródło: OTOP
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowy

Pasaż zakupowy