Ranking na najbrzydsze zwierzę na świecie

tooltip
Wybrano najbrzydsze zwierzę świata
Nowy pakiet klimatyczno-energetyczny: sukces czy porażka?
Sukces
Porażka
Nie mam zdania
Głosuj

Galaretowata ryba z kwaśną miną wygrała w głosowaniu na maskotkę „Towarzystwa Ochrony Brzydkich Zwierząt”. Tym samym – żyjąca u wybrzeży Australii „Psychrolutes marcidus” – otrzymała niechlubny tytuł najmniej urodziwego zwierzęcia na świecie.Ryba Psychrolutes marcidus – nazywana „blobfish” – żyje u wybrzeży południowo wschodniej Australii i Tamsmanii, na głębokości od 600 do 1200 m, gdzie ciśnienie atmosferyczne jest kilkadziesiąt razy wyższe niż na poziomie morza. Jej galaretowate ciało jest nieco gęstsze niż woda, więc „blobfisz” dryfuje sobie spokojnie po dnie Oceanu.

Ryba „blobfish” stanęła na czele listy „Towarzystwa Ochrony Brzydkich Zwierząt”, wyprzedzając tym samym małpę z ogromnym nosem, płaza pieszczotliwie nazywanego „wodną moszną”, papugę nielota, czy meksykańską salamandrę, która nigdy nie dojrzewa.

Ryba Psychrolutes marcidus – nazywana „blobfish”, źródło: www.nmfs.noaa.gov


Po w ogóle powstał ten ranking? Biolog i prezenter telewizyjny Simon Watt, prezes „Towarzystwa Ochrony Brzydkich Zwierząt” wyraził nadzieję, że ta kampania zwróci uwagę na te dziwne, „estetycznie poszkodowane” stworzenia, którym grozi wyginięcie.

„Tradycyjne podejście do ochrony przyrody jest bardzo egoistyczne. Dlaczego mamy chronić tylko zwierzęta, które są słodkie, jak na przykład pandy” – powiedział BBC News. „Oczywiście nie mam nic przeciwko ochronie pand, ale mają one tylu sympatyków, że swoją uwagę wolę skupić na gatunkach, które zdecydowanie bardziej potrzebują pomocy” – dodał.

Poniżej prezentujemy pozostałych pretendentów do tytułu Najbrzydszego zwierzęcia świata”.

Wodna moszna

Wśród kandydatów na maskotkę „Towarzystwa Ochrony Brzydkich Zwierząt” znalazła się żaba (Telmatobius culeus), która ze względu na swój nietypowy wygląd, nazywana jest również wodną moszną. Ta pomarszczona żaba przesiaduje na dnie niegościnnego jeziora Titicaca, a ze względu na małą pojemność płuc, oddycha przez skórę – stąd jej pomarszczone, pofałdowane ciało. Niestety żabie grozi wyginięcie, gdyż ze względu na swoje rozmiary, jest cenionym przysmakiem.

Żaba (Telmatobius culeus), fot. Joshua Stone/Wikipedia CC


Papuga nielot

Kakapo to żółto-zielone papugi, prowadzące nocny tryb życia. Mają krótkie nogi, duże stopy, stosunkowo krótkie skrzydła i ogon. Kształtem przypominają trochę sowę, a trochę przerośniętą papużkę falistą. Papugi są nielotami. Dawniej, w pierwotnych lasach Nowej Zelandii nie było naziemnych drapieżników więc zdolność lotu nie była potrzebna, Jednak, kiedy na wyspie zjawili się polinezyjscy i europejscy koloniści, wraz z nimi przybyły szczury i inne gryzonie oraz koty, które stały się poważnym zagrożeniem dla naziemnych papug.

Kakapo (Strigops habroptila). Źródło: Snowmanradio/Wikipedia


Płaz, który nie chce dorosnąć


Aksolotl słynie z neotenii – czyli pozostawaniu całe życie w stadium larwalnym, który jednak osiąga dojrzałość płciowa i jest zdolne do rozrodu, bez przekształcania się w formę dorosłą. Aksolotl jest praktycznie niezniszczalny, bo posiada zdolność regeneracji utraconych części ciała. Ta dziwna krzyżówka Piotrusia Pana i X-Mena jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem na skutek rozbudowy miasta Meksyk.

Ambystoma meksykańska, (Ambystoma mexicanum). Źródło: Orizatriz/Wikipedia
Nosacz

Nosacz sundajski, małpa z rodziny makakowatych to najbrzydszy przedstawiciel wszystkich małp. A wszystko przez wyjątkowo duży nos i wystający brzuszek. Ma tak duży nos, że w trakcie spożywania posiłków, musi odsuwać go na bok. Małpy te funkcjonują jak przeżuwacze i wyewoluowały w ten sposób, że są w stanie strawić prawie każdy niejadalny owoc. Takim wielgachnym nochalem mogą poszczycić się tylko samce. I choć dla nas wyglądają dziwnie, to dla samic z tego gatunku – im okazalszy nos, tym samiec ma większe szanse na kopulację. Niestety nosacze znajdują się na liście zagrożonych gatunków. Główną przyczyną spadku ich liczebności jest karczowanie lasów na Borneo.

Nosacz, nosacz sundajski (Nasalis larvatus), fot.David Dennis/Wikipedia
Ekologia.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Armagedon jest bliskoArmagedon jest bliskoZastanawiamy się co zrobić, by powstrzymać degradację środowiska i chronić Ziemię przed nadmierną...
Wiewiórka pospolita (ruda) już nie taka pospolitaWiewiórka pospolita (ruda) już nie taka pospolitaNie znam osoby, która słysząc hasło „wiewiórka”, chociaż przez moment zawahała się i zamyśliła,...

Pasaż zakupowy