Sposoby zwierząt na przetrwanie zimy w Polsce - informacje.

Po trzecie: przeczekać

Co jednak zrobić, gdy zimy nie można przespać ani uciec od niej w cieplejsze strony? Zwierzęta i na to znalazły swoje sposoby. Zima to z punktu widzenia zwierząt w pełni aktywnych dwa główne problemy: brak pokarmu i niskie temperatury.

Zacznijmy od pożywienia: skoro zimą jest go brak, być może dobrym pomysłem jest zgromadzenie jego zapasów? Rzeczywiście taką strategię przetrwania obrało kilka gatunków zwierząt. Dość znanym przykładem jest sójka, która jesienią w różnych miejscach gromadzi prawdziwe zapasy żołędzi, owoców buka i orzechów laskowych. Ponieważ jednak apetyt bywa zmienny, a pamięć zawodna, sprytny ptak przyczynia się tym samym do rozsiewania niektórych drzew. Zapasy na zimę gromadzi też wiewiórka zbierając nasiona, orzechy i grzyby. Sympatyczny gryzoń zimę spędza w specjalnie wyścielonym gnieździe, które dobrze chroni od chłodu. Korzysta z zapasów, a w czasie cieplejszych dni wyrusza na zewnątrz w poszukiwaniu pąków drzew czy owoców. Jedynie w okresie dużych mrozów zapada w kilkudniowe drzemki. Ciekawym przykładem zapobiegliwości jest też kret, który obok specjalne przygotowanego gniazda zimowego ma też spiżarnię, a w niej cały zapas żywych dżdżownic. Najpierw jednak nadgryza im segmenty głowowe, co skutecznie unieruchamia te skąposzczety.

Zamiast jednak gromadzić żywność, można też sezonowo zmienić dietę na pokarm, który zimą jest łatwiej dostępny. To strategia przetrwania wielu ptaków osiadłych. Dzięcioły latem żywią się głównie różnymi owadami, natomiast zimą zmieniają pokarm na nasiona drzew i krzewów. Podobnie postępują ptaki zimujące u nas, czyli jemiołuszki. Chociaż latem w tundrze odżywiają się owadami, w Polsce preferują owoce jarzębiny, głogu i jemioły. W związku ze zmianą pożywienia, wiele ptaków osiadłych prowadzi zimą koczowniczy tryb życia. Gromadzą się na danym terenie do wyczerpania zapasów, a potem wyszukują kolejne dogodne żerowisko.
lis
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj
Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy