Czy zielone dachy rozwiążą problem urbanizacji?

Toronto, Kanada, fot. sookie/Flickr CC Toronto, Kanada, fot. sookie/Flickr CC

Do 2025 roku 60 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach. A życie w miastach bywa stresujące – coraz więcej w nich zwartej zabudowy, dróg, parkingów, a coraz mniej terenów zieleni. Może by tak wszystkie te smutne pustynie z papy i betonu obsadzić trawą, kwiatami drzewami i zamienić je w zielone, tętniące życiem, dachy?Co to są te zielone dachy? Jak czytamy na stronie Laboratorium Zielonych Dachów, to roślinność, uprawiana na stropach, tarasach oraz dachach płaskich i skośnych, która jest w trwały sposób związana z konstrukcją budowli, dzięki czemu może zostać zakwalifikowana jako powierzchnia biologicznie czynna (50 powierzchni).

W surowym klimacie Islandii dachy zielone znane były już w starożytności. Wspomnieć należy także o wiszących ogrodach Babilonu, które zbudowane zostały ponad 600 lat przed naszą erą. Po wielu wiekach nieobecności zielone dachy wracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością w Europie Zachodniej, gdzie dostrzeżono zbawienny wpływ zieleni na mikroklimat miast. W Niemczech zielone dachy pokrywają już 12 proc. powierzchni dachowych. W szwajcarskiej Bazylei ok. 25 proc. pow. dachowej pokryte jest roślinnością, a dachowe plantacje orchidei w Zurychu zachwycają ekologów.

Jak jest w Polsce? Nie jest to jeszcze technologia powszechna w naszym kraju, ale w najbliższej przyszłości może się to zmienić.  Jak szacuje Laboratorium Zielonych Dachów, w ciągu roku buduje się u nas około pół miliona metrów kwadratowych zielonych dachów. W Niemczech, Austrii czy Szwajcarii powierzchnia ta jest dziesięciokrotnie większa.

Wyobrażenie wiszących ogrodów Babilonu (Martin van Heemskerck). Na dalszym planie Wieża Babel/Wikipedia


Zielone dachy na Wyspach Owczych, Fot. Erik Christensen, Porkeri/Wikipedia CCProjekty Hundertwassera zapoczątkowały modę na zielone dachy. Kompleks hotelowy Bad Blumau, źródło: Intentionalart/Wikipedia CC
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy