Miejskie pole uprawne w kształcie wieży

© Rogers Stirk Harbour + Partners © Rogers Stirk Harbour + Partners

Miejskie uprawy wertykalne są w modzie. Jeden z ciekawszych projektów – Skyfarm – zaprezentowano parę lat temu na wystawie w Mediolanie. Podniebna farma autorstwa biura Rogers Stirk Harbour + Partners and Arup Associates otrzymała wyróżnienie w kategorii „projekt eksperymentalny” na  Światowym Festiwalu Architektury w 2014 roku.


Konstrukcja wieży, zgodnie z projektem, ma być wykonana z elastycznego bambusa ułożonego tak, by zapewnić uprawom optymalne nasłonecznienie. Z kolei element budowli przypominający kształtem komin ma za zadanie czuwać nad właściwym obiegiem ciepłego powietrza. Poszycie pola ma być przezroczyste, zaś jego grubość będzie zależała od lokalizacji, w jakiej powstanie Skyfarm.

W górnej części wieży ma znajdować się centrala zasobów. Fotowoltaiczne panele i pionowa turbina będą dostarczały energię niezbędną do prowadzenia upraw, zaś kolektor deszczówki miałby generować wodę potrzebą do podlewania roślin. 

Pola uprawne, zgodnie z zamysłem, będą usytuowane piętrowo, a prowadzenie ich będzie się odbywać w sposób hydroponiczny – w znajdujących się niżej zbiornikach wodnych znajdzie się miejsce na hodowlę ryb.

Dolne partie Skyfarm mają stanowić przestrzeń socjalno-komercyjną. Powstanie tam targ, gdzie kupimy warzywa z lokalnej uprawy, sklep albo restauracja serwująca dania z hodowanych w wieży roślin.

W jakim mieście powstanie wertykalna farma? Tego jeszcze nie wiadomo.

Alicja Chrząszcz

Źródło: www.miasto2077.pl
Źródło zdjęcia: www.miasto2077.pl
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy