Świadome jedzenie – nowa dieta czy styl życia?

pixabay.com pixabay.com

Obecnie jednym z najpopularniejszych trendów dietetycznych staje się świadome żywienie, będące częścią nurtu „mindfulness”. Wbrew pozorom nie polega ono tylko na komponowaniu zdrowej diety, lecz także dotyczy sposobu jedzenia. Kto powiedział, że nad posiłkiem nie można medytować?Nie jest to jednak medytacja polegająca na rozpływaniu się nad walorami smakowymi dania. Dr Lilian Cheung, wykładowca i dyrektor katedry promocji zdrowia w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda oraz współautorka książki "Mindful Eating, Mindful Life", wyjaśnia, że świadome żywienie polega na uważnym wsłuchaniu się w potrzeby naszego organizmu.

Z kolei dietetyk Jaclyn London jest zdania, że trend świadomego żywienia to nie tylko  zbilansowana, bogata w składniki odżywcze dieta, lecz także sposób konsumowania posiłku. Zamiast liczyć kalorie – jak przy większości diet – liczymy czas spędzony na jedzeniu. Nie bez znaczenia są także kwestie takie, jak wygląd dania i atmosfera, w jakiej je spożywamy. Przyjemność jedzenia ma w tej „filozofii” kluczowe znaczenie.

Dr Lilian Cheung dzięki przeprowadzonym badaniom ma dowody na to, że koncentrowanie się na posiłku, powolne, świadome jedzenie w sposób istotny oddziałuje na nasze zdrowie. Taki styl jedzenia nie tylko stymuluje pracę ślinianek, dzięki czemu wydziela się ważny enzym odpowiadający za rozkład węglowodanów, lecz także sprawia, że pokarm jest szybciej trawiony, a proces wchłaniania składników odżywczych przebiega efektywniej.

Co więcej, jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że dokładne przeżuwanie jedzenia zwiększa stężenie hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości. Świadome żywienie zapobiega tzw. „bezmyślnej otyłości” polegającej na bezrefleksyjnym przejadaniu się tudzież jedzeniu w nadmiarze w wyniku nudy. 

Aby schudnąć, nie trzeba poddawać się drakońskim, wyniszczającym dietom. Wystarczy rozsądnie określić poziom głodu i zastanowić się nad tym, czego potrzebuje nasz organizm – czy mamy ochotę na przekąskę czy na większe danie. Sam posiłek powinien być dla nas chwilą relaksu, w czasie której ładujemy swoje wewnętrzne baterie.
Moim zdaniem
Czy świadome żywienie ma sens?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy